додому суспільство Аби бджоли не гинули, бджолярі просять аграріїв попереджати про отрутохімікати

Аби бджоли не гинули, бджолярі просять аграріїв попереджати про отрутохімікати

706

Цьогоріч в Україні масово гинули бджоли. Це стається через отрутохімікати, якими аграрії обробляють поля, кажуть пасічники. Вплинути на це бджолярі не можуть. Єдиний вихід – не випускати рої на поля у такі дні. Але як знати, коли саме? Пасічники б'ють на сполох.

Про бджіл та продукти бджільництва Ростислав Сікора знає все. Улюбленою справою займається вже 40 років. Та на "солодке" життя цьогоріч насувається небезпека. Каже, бджоли масово гинуть від отрутохімікатів, які розпилюють над полями фермери.

Ростислав Сікора, пасічник: "В цьому році на полях було знищено дуже багато бджоли, особливо на ріпакових полях..".

Пасіка пана Ростислава в Ігровиці неподалік Тернополя. Каже, його бджоли додому повертаються. Проте радить повчитися на досвіді інших країн. У багатьох із них, розповідає чоловік, отрутохімікати вже давно заборонили. Обробляти поля речовинами, які не шкодять бджолам, могли б і у нас. Та якщо пасічники на це вплинути не можуть, просять хоча б попереджати про польові роботи.

Ростислав Сікора, пасічник: "Якщо попередять своєчасно, але попередити треба письмово, за 2-3 дні, пасічник може закрити вулики, дати відповідну вентиляцію і не випускати бджіл під час кроплення полів, закрити вулики. День-два, дія отрутохімікатів пройде і можуть випускати".

Нагадує чоловік і про минуле. Поля обробляли не менш активно, проте такої шкоди бджолам не завдавали.

Ростислав Сікора, пасічник: "Конюшину косили і інше в момент цвітіння на корм худобі. Але косили до 10 години ранку, поки ще бджола не вилітає в поле, і після 5 годин вечора, коли вже літ бджіл закінчився. То чому б зараз не піти назустріч. Вони навіть поперед комбайна чіпляли дугу залізну. Вона відлякцувала бджіл, бджола піднімалась догори, а потім вони косили".

Люди, каже Ростислав Сікора, звикли брати від природи все. Натомість не дають нічого. Це стосується і сівозмін, яких дотримуються далеко не всі. Просить лише задуматись над тим, яку роль відіграють у природі маленькі комахи. І що нас чекає, якщо одного дня їх із нашої провини не стане.