додому культура Презентували книгу “Язловець – 640. Історія, архітектура, туризм”

Презентували книгу “Язловець – 640. Історія, архітектура, туризм”

900

"Язловець – 640. Історія, архітектура, туризм" – книгу із такою назвою сьогодні презентували у Тернополі. Її автори – старший науковий співробітник Національного заповідника "Замки Тернопілля" Руслан Підставка та архітектор Олег Рибчинський. У книгу увійшли дослідження з історії, архітектури і туристичної привабливості Язловця та Язловецького замку, зокрема. Видання, кажуть автори, зацікавить науковців, викладачів, студентів, краєзнавців, а також усіх небайдужих до історії рідного краю.

Книгу про село Язловець, що у Бучацькому районі, за останні два роки автори видають вже вдруге. Перше видання вийшло у 2011 році накладом всього 100 примірників і розійшлося дуже швидко. Сьогодні презентували друге видання – оновлене і доповнене.

Ольга Станкевич, начальник відділу обслуговування туристів Національного заповідника "Замки Тернопілля": "Пройшов деякий час і оскільки в дослідженні історії і архітектури Язловця з'явилися кардинально нові факти, які пов'язані із орбгрунтуванням нової першої писемної згадки про містечко Язлівець і замок, то виникла така потреба у другому доповненому виданні, присвяченому 640-річчю ювілею колись славного містечка Язлівець. Ця дата якраз припадає на 28 липня цього року і ця дата символічно співпала із святкуванням 1025-річчя хрещення Русі-України".

Співавтор видання старший науковий співробітник науково-дослідного відділу Національного заповідника "Замки Тернопілля" Руслан Підставка каже: над книгою працював із неймовірною цікавістю, адже щоразу до відомих історичних фактів додавались нові.

Руслан Підставка, співавтор книги "Язловець-640. Історія, архітектура, туризм": "Коли в 2008 році до нас передали Язловецький замок і я взяв замок для опрацювання: так, ткнув пальцем Язловець, потім глянув на карту як географ, подивився, що він знаходиться в порівнянні з Микулинцями і Теребовлею досить далеко і думаю, що ж я вибрав? Але коли почалося опрацювання, опрацювання першого джерела "Словник географічний Королівства Польського", самі елементарні речі, це Чоловські "Давні замки і твєрци". Накопичення літератури проходило, як сніговий ком, тобто в одній шукаєш друге, в наступній – третє".

Перша писемна згадка про Язловець Бучацького району датується 1373 роком, а історія Язловця нерозривно пов'язана з Язловецьким замком. Саме цій унікальній архітектурній споруді присвячений окремий розділ книжки. Тут зібрані історичні факти, а також чимало світлин, що відображають, як змінювався замок з тринадцятого століття до наших днів.

Леся Серетна, начальник управління з питань туризму та курортів Тернопільської ОДА: "Національний заповідник "Замки Тернопілля" об'єднує багато таких замків, вони виступають активно щодо підтримання таких замків і ми бачимо, що сьогодні це презентація такої книги, де дійсно вона створена для науковців, для краєзнавців, для студентів, для, навіть, туристів, які приїжджають до нас".

Однак аби привабити у Язловець якомога більше туристів, книги замало – потрібно налагоджувати інфраструктуру, визнає влада.

Ярослав Пелехатий, начальник відділу містобудування, охорони пам'яток та нагляду за будівництвом управління містобудування і архітектури Тернопільської ОДА: "При відповідному покращенні благоустрою самого населеного пункту і дуже важливо там стан доріг під'їзних до цього населеного пункту і Язловець повинен би стати таким унікальним туристичним привабливим центром, куди би возити екскурсії, хай приїжджають з-за кордону, хай приїжджають ті люди тих національностей, які там раніше компактно проживали, які творили історію цього містечка і залишили по собі такі цікаві пам'ятки архітектури".