Юристи радять автовласникам судитися через поганий стан дорожнього полотна. Хоча процедура тривала та непроста, проте, якщо автомобіль сильно пошкоджений, відсудити гроші в організацій, відповідальних за стан доріг, цілком реально. Головне, за словами фахівців, на місці аварії дочекатися працівників дорожньої автоінспекції. І вже разом з ними, а бажано також із представниками страхової компанії, зафіксувати усі обставини пригоди до дрібних деталей.
Через поганий стан доріг, скаржаться водії, найчастіше ламається ходова, псуються амортизатори, гнуться диски у колесах. Зима і бездіяльність дорожників дорого обходяться автовласникам, але ті здебільшого обмежуються усними наріканнями й оплачують ремонт із власної кишені. Водії переконані, судитись – марна справа. Проте, фахівці стверджують, що, потрапивши в яму через незадовільні дороги, водії мають право на матеріальне відшкодування збитків.
Михайло Самуляк, голова Тернопільської профспілки таксистів, юрист: "Звичайно, що компенсації отримують тому що стягнути з юридичної особи компенсацію, це не так складно, зивчайно потрібна процедура, не варто розраховувати, що це буде за день, два, це може затягнутись на півроку, рік, але само по собі, такі справи є, навіть більше того, останні випадки, коли я переглядав Державний реєстр, є що й страхові компанії звертаються до відповідних державних органів, які здійснюють нагляд і відповідно стягують кошти, оскільки вони виплачують страхові кошти, це за регресом".
Коли потрапили в аварію через погану дорогу найперше, що потрібно зробити – викликати ДАІ, проте щоб відстояти свої права у суді цього буде замало, відзначають юристи. І радять збирати докази до приїзду державтоінспекції, найперше заручитися підтримкою свідків, каже Михайло Самуляк. Бувають випадки, коли і працівники ДАІ можуть скласти протокол на самого водія, мовляв яму можна було об'їхати.
Михайло Самуляк, голова Тернопільської профспілки таксистів, юрист: "Якщо відповідно людина їхала і мала можливість об'їхати цю яму і попала в цю яму, то працівники ДАІ керуючись пунктом 12.1, 12.3 Правил дорожнього руху, можуть скласти такий протокол, зазвичай вони мало складають таких протоколів, але вони мають на це право. Тому тут має бути сукупність доказів, що яму не можливо було об'їхати, чи її не було видно".
Не будуть зайвими у суді й фотофакти аварії. Бажано зробити якнайбільше знімків. Якщо дорожньо-транспортної пригоди не трапилось, але через погану дорогу автовласник таки пошкодив машину, він також може подати до суду.
Михайло Самуляк, голова Тернопільської профспілки таксистів, юрист: "Якщо були пошкоджені транспортні засоби внаслідок поганого покриття дорожного, і коли навіть водій намагався їхати по-мало, але все таки в'їхав, звичайно, що в такому випадку треба фіксувати всі ці випадки і звертатись до суду, щоб відстояти своє порушене право".
Згідно із законом України «Про дорожній рух», усі перешкоди на дорогах мають обгороджувати – хоча б попереджувальними знаками. Можна тільки уявити собі, каже Михайло Самуляк, що буде, якщо позначити всі ями на українських дорогах.