додому Головні Роздільним способом збирання сміття користуються 120 населених пунктів Тернопільщини

Роздільним способом збирання сміття користуються 120 населених пунктів Тернопільщини

1879

Українці зобов’язані сортувати сміття, адже з 1 січня 2018 року набуло чинності відповідне доповнення до закону “Про відходи”. Минулого тижня ми розповідали як це відбувається на рівні міста, цього разу дізнаємось, чи готова до цього область.

Згідно з правками до закону України “Про відходи”, які набули чинності з нового року, полігонам заборонено приймати сміття гамузом. На сортувальних лініях його мають розділяти на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. В області, такий сміттєво-сортувальний комплекс є у селі Плебанівка Теребовлянського району. У Ланівцях, Зборові та Козові – власні пресувальні машини, які теж є допоміжними для переробки та утилізації відходів.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чи готовий Тернопіль сортувати сміття?

– Мова йде про те, щоби в області створити три-чотири місця, де буде стояти сміттєсортувальна лінія і де будуть сміттєзвалища. Сміттєсортувальна лінія буде забирати те, що можна пересортувати, а в сміттєзвалище вже буде захоронюватись органіка. Відповідно, вже оброблятися і рекультивовуватися, – розповідає в.о. начальника управління житлово-комунального господарства Тернопільської ОДА Софія Близнюк.

Сортування та утилізація сміття, відповідно до чинного законодавства – компетенція місцевих органів влади. На Тернопільщині, здебільшого, відсортовують лише пластикові пляшки від решти сміття. Загалом роздільним способом збирання сміття користуються 120 населених пунктів, кажуть в управлінні житлово-комунального господарства Тернопільської ОДА.

Розповідають, сортувати сміття люди починають ще у своїх домівках. Після чого викидають його у відповідні контейнери. Потім перевізники доставляють його на вторинні пункти прийому. У Тернопільській області їх 17.

– Це, звичайно, дуже мало на сьогоднішній день. Ми працюємо зараз над проектом програми по поводженню з твердими побутовими відходами, де ми плануємо забезпечити систему збирання вторинної сировини, щоб в нас були пресувальні машини, щоб можна було пластик дрібнити, після того його продавати на якісь виробництва, де він використовується як вторинна сировина.

Аби навчити дітей сортувати відходи, у двадцяти трьох школах Тернопільщини планують встановити контейнери для сортування сміття та проводити з учнями роз’яснювальні роботи, каже Софія Близнюк.

– Фонд навколищнього середовища, з якого цього року виділили кошти для пілотного проекту, де ми будемо вчити дітей сортувати сміття. Визначено 23 школи, в яких будуть встановлюватися контейнери і де діти будуть сортувати сміття.

Попри те, що вимога щодо сортування сміття з 1 січня зараз є більше декларативною, ніж насправді дієвою, експерти й екологи радять українцям не чекати, поки чиновники розроблять усі необхідні постанови, інструкції та запровадять чіткий механізм поводження з відходами, а самим потрохи звикати до “чистоти по-європейськи” і починати сортувати сміття вдома, здавати у пункти прийому пластик, скло, папір та більш розумно ставитись до упаковок і пакетів.

До прикладу, поліетиленовий пакет розкладається 15 років, алюмієва банка – 100 років, а одноразові підгузки чи пластикова пляшка – 450 років.