додому Головні Чи готовий Тернопіль сортувати сміття?

Чи готовий Тернопіль сортувати сміття?

1690

З 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Та чи готові до нововведення українці, чи створенні умови для роздільного збору сміття і чи є де його переробляти?

Сортувати сміття – практика, яка вже давно розвивається у Європі та стартує в Україні. Активного руху у цій сфері додав Закон “Про відходи”, згідно з яким з 1 січня 2018 року українці зобов’язані сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Ми поцікавились, чи гогтові до цього у Тернополі та області.

– Закон, про який всі говорять, є на даний час більш декларативним, ніж дієвим. Немає ще, на жаль, розроблених інструкції, чіткого механізму, як запровадити сортування на місцях. Тому, на даний час, нам залишається бути більш пунктуальними і здійснювати сортування, які є на даний час: пластику, відносити в пункти прийому скло, макулатуру і так далі, – пояснює начальник відділу благоустрою та екології управління ЖКГ ТМР Оксана Лобурак.

Оксана Лобурак, начальник відділу благоустрою та екології управління житлово-комунального господарства Тернопільської міської ради, додала, що сортування сміття у місті розпочалось з 2010 року. Тоді провели інформаційну кампанію та встановили у спеціальних місцях контейнери для пластику, скла та паперу, проте така практика не прижилася.


Через недостатнє наповнення контейнери для скла та паперу забрали, а от для збору пластику тернополяни використовують й до сьогодні.

– Що стосується запровадження такого сортування. Ми говоримо, що у сфері поводження з відходами у нас є закладено будівництво сміттєсортувальної лінії або сміттєпереробного заводу. Тільки тоді, коли ми визначимо технологічний процес цих об’єктів (ми зараз працюємо з інвесторами, опрацьовуємо різні пропозиції), коли остаточно буде вирішене питання технологічного процесу, тоді ми зрозуміємо, які саме відходи ми будемо сортувати, – каже Оксана Лобурак.

Оксана Лобурак додала, для будівництва сміттєсортувальної лінії або сміттєпереробного заводу уже визначена ділянка – це територія неподалік Машовецького сміттєзвалища. Проте, переконана, система сортування сміття запрацює не лише тоді, коли побудують спеціальні заводи, а коли люди нарешті зрозуміють, що сортувати відходи треба починати у своїх домівках. Як виявилася, готові до цього не всі.

– А хто сортує? Я не знаю хто.. От і я не сортую. То що придумали, якийсь там закон. Я от йду і дивлюся, я не Тернопільський, ми приїхали по справах. Йду, і якраз згадав про той закон, що прийняли сортувати. Так і 50 км. прийняли їхати, але що їдуть? Мало в нас законів прийняли? Ми ж до того не готові. Нами не ті готують, хто би мав підготовити себе і нас.

Загалом у Тернополі близько тисячі контейнерів для збору пластику. Минулого року із загального об’єму відходів відсортували 6 тисяч кубічних метрів пластику, тим самим зменшили навантаження на сміттєзвалище, кажуть у міській раді. Відповідний закон про сортування відходів ухвалили майже 6 років тому, однак норма запрацювала лише зараз.

Ідея сортування сміття, просувається, але дуже повільно. Виникла абсурдна ситуація: закон є, але дотримуватися нових норм українцям проблематично.

У контексті утилізації та захоронення сміття є кілька законопроектів, готових до розгляду у Верховній раді.  Ці документи зобов’язують підприємства брати на себе відповідальність за утилізацію своїх відходів. А ще в них йдеться про відтермінування норми про заборону захоронення неутилізованих побутових відходів із 1 січня 2018 до 1 січня 2025 року.

Цю тему у масштабі Тернопільщини ми обговоримо у черговій програмі проекту “Хто, як не ми?” на каналі Tv-4 26 січня.