додому культура До відзначення 130-їрічниці від Дня народження Леся Курбаса готуються у його рідному...

До відзначення 130-їрічниці від Дня народження Леся Курбаса готуються у його рідному селі Старий Скалат

1424

vlcsnap-2016-10-18-14h53m49s138130 років 25 лютого мине з Дня народження українського режисера, актора, теоретика театру, драматурга, публіциста і перекладача Леся Курбаса. До святкування вже активно готуються у його рідному селі Старий Скалат, що на Підволочищині. 30 років тому у будинку, де пройшло дитинство Курбаса, відкрили обласний меморіальний музей-садибу. 

Режисер, актор, теоретик сцени, великий реформатор українського театру Лесь Курбас народився 25 лютого 1887 року у сім’ї акторів в місті Самбір Львівської області. Дитинство Леся пройшло у селі Старий Скалат Підволочиського району ось у цьому будинку. 30 років тому дім Курбаса став меморіальною кімнатою-музеєм і отримав статус обласного.

– Дідусь Леся Курбаса прийшов у Старий Скалат у 1867 році на парафію із села Куропатники, що на Бережанщині. В цьому будинку жила родина Курбасів, тут пройшло дитинство Леся Курбаса, бо з 1893 року, коли вперше до Старого Скалата приїхав Лесь маленький з матір’ю і з молодшим братиком Нестором, то мати залишила їх тут в Старому Скалаті під опіку бабусі та дідуся, а сама з маленьким Корнилом, якого народила саме в Сатрому Скалаті, поїхала до чоловіка у театр, – розповідає директор обласного меморіального музею-садиби ім. Леся Курбаса Ольга Василишин.

Музей-садиба імені Леся Курбаса – це п’ять кімнат з експозиціями, у яких – різні періоди життя відомого режисера. Це переважно фото, портрети, вирізки з газет, а от з особистих речей – лише десять книг. У музеї вже активно готуються до відзначення 130 річниці з дня народження Леся Курбаса – розробили план заходів, створили комісію по підготовці до святкування, зробили косметичний ремонт.

– Проводимо різні виставки, проводимо вечори, зустрічі з акторами. От в середу в нас буде посвята в студенти, в нас студенти-першокурсники приходять і їм вручають студентські квитки саме у цьому музеї, адже вони продовжувачі майбутні справи Курбаса. В мене є напрацьований матеріал на велику книжку, але, на жаль, я не можу назбирати так багато грошей. Треба більше як 20 тисяч, щоб гарну книжку видати “Доробок Леся Курбаса” у плані перекладацької діяльності, театральної, в різних сферах його багатогранного таланту, – каже Ольга Василишин.

Саме завдяки Лесю Курбасу українське сценічне мистецтво почало ставати істинно європейським, модерним, естетичним. У 1913 він створив трупу Тернопільські театральні вечори, у 1916 – заснував Молодий театр у Києві, а в 1922 – мистецьке об’єднання “Березіль”. Заслуги Курбаса перед вітчизняним мистецтвом можна перераховувати безкінечно.

І зробив би він ще більше, якби його театр не закрили, а самого не арештували в 1934-му, і не розстріляли в 1937-му. Більше про життя та творчість Леся Курбаса можна дізнатись, відвідавши музей у Старому Скалаті. Попри численні заходи та активну підготовку до святкування, відвідувачам тут завжди раді.