додому Головні Іванові Ониськові, який забив легендарний гол в “матчі смерті”, мало б виповнитися...

Іванові Ониськові, який забив легендарний гол в “матчі смерті”, мало б виповнитися 100 років

133

Він грав у футбол, працював на залізниці, а згодом очолив Комітет футбольних арбітрів області. 9 липня виповнилося б 100 років від дня народження видатного тернополянина Івана Ониська. У 1943 році він став учасником легендарного матчу смерті проти команди військово-повітряних сил нацистської Німеччини. Поєдинок відбувся в окупованому Тернополі й залишив по собі чимало запитань та легенд, адже німецька команда зазнала поразки, не зумівши продемонструвати свою ідеологічну перевагу. З нагоди ювілею Івана Ониська наша знімальна група зустрілася з його родичами та тими, хто його пам’ятає. Про життєвий шлях та вклад тернополянина в розвиток спорту, дивіться в сюжеті.

Серпень 1943-го року. У Тернополі відбулася подія, яку в радянські повоєнні часи назвали «матчем смерті». Футбольну гру між збірною Тернополя та командою військово-повітряних сил Третього рейху «Люфтваффе» організувала окупаційна влада Німеччини, щоб довести перевагу арійської раси над українцями. Чинити опір німецьким солдатам на футбольному полі вийшли учасники Українського спортивного товариства “Поділля”. Одним з учасників того матчу був Іван Онисько/

У тому знаковому матчі Іван Онисько вийшов на поле в останні двадцять хвилин та зробив свій внесок у перемогу над суперником. Особисто знав його й пам’ятає ті події Володимир Мариновський – саме з розповідей чоловіка оживають спогади про гру. Попри поразку, німці не вдалися до репресій щодо тернопільських футболістів — повага до спортивної гри взяла гору над ідеологією. Завдяки цьому Іван Онисько залишився в рідному Тернополі, де продовжив працювати на залізниці. Саме цій справі він присвятив більшу частину свого життя – з 1944-го до 1996 року.

Завдяки сильному захопленню футболом Іван Онисько став головою колегії суддів обласної федерації футболу. Цій справі чоловік присвятив більше двадцяти років життя, а у 1973 році увійшов до десятки кращих футбольних арбітрів України. Попри свій поважний вік він продовжував судити поєдинки, а своїм досвідом ділився із колегами.

За свій вклад у розвиток Тернопільського футболу в честь Івана Ониська випустили іменну марку. Його похресник Василь Дідух – представник спілки філателістів Тернополя, виготовив конверти та марки, які 6-го липня презентували у Файному.