Художній фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» уже – на широких екранах. До 19 травня у Тернополі можна переглянути український повнометражний художній фільм режисера Тараса Томенка, який розповідає про трагічні історії українських митців, яких поселили в один будинок із символічною назвою “Слово”. Символічно і те, що саме 13 травня, у день смерті Миколи Хвильового, відбувся спеціальний показ фільму у Тернополі. На презентацію приїхав виконавець однієї із головних ролей фільму, актор Дмитро Олійник.
30 роки минулого століття. В українських селах люди помирають з голоду, а на околиці Харкова – тодішньої української столиці за наказом Сталіна зводять будинок для літераторів у вигляді букви С і називають його символічно – “Будинок Слово”. Тут під одним дахом зібрали найкращих представників української літератури: письменників, поетів, драматургів, акторів та режисерів, створили їм найкомфортніші умови проживання заради того, аби змусити працювати на благо радянської системи. Всередині: високі стелі, великі вікна, на даху – два солярії, сквер із клумбою, спортивний майданчик з волейбольним полем та баскетбольними щитами. А для безпеки мешканців будинку будівельники побудували й бомбосховище. В художній стрічці її герої – сусіди пишуть романи, їдять ікру, читають вірші, грають у волейбол, кохаються, шпигують і… зникають безвісти. Згодом їх: Миколу Хвильового, Михаля Семенка, Майка Йогансена, Леся Курбаса, Михайла Ялового назвуть «Розстріляним Відродженням», ми довго не знатимемо правди про Остапа Вишню, Володимира Сосюру, Павла Тичину. Лише після Революції Гідності тему змогли винести на широкий загал. Фільм «Будинок «Слово»: Нескінчений роман» – художнє висвітлення замовчуваної теми. Режисер Тарас Томенко попередньо у 2017 році презентував і документальну версію цієї трагічної історії. Київському актору Дмитру Олійнику дісталась негативна роль – бездарного поета-початківця, шпигуна і жорстокого кар’єриста Володимира Акімова. Постать видумана і уособлює усіх зрадників, які вислуговувались перед системою і згубили не одне життя. Зізнається, передивлявся готову стрічку з огидою до свого героя.
Я потрапив у цей проєкт в 2018 році. Тоді власне і розпочалися зйомки цього фільму. І особисто я тоді нічого не знав про будинок Слово, про таку утопічно цікаву ідею зібрати під одним дахом митців того часу для того, щоб вони обмінювалися енергіями, для того, щоб вони могли творити, будувати щасливе майбутнє, а з іншої сторони – цинічне винищення української культури як такої, – розповідає актор Дмитро Олійник.