додому Головні Їжа та психологічний комфорт: як правильне харчування допомагає пережити стрес

Їжа та психологічний комфорт: як правильне харчування допомагає пережити стрес

602

Після недоспаних через  ракетні атаки ночей, тривожних новин з фронту, хвилювання за рідних, які воюють або перебувають під загрозою обстрілів, дуже важко відновитися морально та бути в “ресурсі”. Виникає хибна думка, що війна – складний час для плекання культури харчування.  Але якщо не зараз, то коли?

Люди шукають способи знайти психологічний комфорт найпростішим способом – через їжу.  Стрес може призводити до збільшення апетиту, що може викликати надмірне споживання їжі, особливо вуглеводів та їжі, яка містить багато цукру та жирів.В інших випадках він може спричинити втрату апетиту, унаслідок чого людині бракує енергії і самопочуття гіршає.

Деякі люди можуть звертатися до кави та алкоголю для зняття стресу. Надмірне споживання цих напоїв може призвести до проблем зі здоров’ям, таких як нездоровий сон та погіршення настрою. Або перестати слідкувати за режимом харчування та їсти фаст-фуд чи іншу “швидку їжу”, бо коли за вікном пишеться світова історія, здається, що наш раціон – дрібниця.

Ми не можемо вплинути на глобальні речі, але зробити так, щоб почуватися краще, нам цілком під силу. Зокрема і за допомогою правильного харчування. 

Те, що ми їмо, може впливати на наш стан тривожності та депресії. Хоча кожна людина особлива, можна виділити найзагальніші принципи. 

Здорова харчова поведінка, а саме збалансований раціон з великою кількістю фруктів, овочів, білків і здорових жирів – може позитивно впливати на наш психологічний стан. Наприклад, недостатня кількість жирів Омега-3 може бути пов’язана зі збільшенням ризику розвитку депресії та тривожних станів. Тому нутриціологи радять їсти рибу двічі на тиждень.

Кава та інші напої, що містять кофеїн, можуть збільшувати рівень тривожності в деяких людей, особливо якщо вони споживають їх у великих кількостях або мають схильність до тривожних розладів.

Високий вміст цукру та вуглеводів у раціоні може призвести до швидкого зростання та падіння рівнів глюкози в крові, що може призводити до змін настрою, втоми та роздратування. З іншого боку, споживання злаків та овочів з високим вмістом вуглеводів може підвищить рівень серотоніну в мозку, що може покращити настрій.

Дослідження показують, що мікроорганізми, які знаходяться у нашому кишечнику, можуть впливати на нашу психічну стійкість. Вони виробляють нейромедіатори, наприклад,  “гормони щастя” серотонін та дофамін. Які ж продукти “люблять” наші мікроби? Це овочі, фрукти, бобові,цільнозернові та ферментовані продукти.

Дослідження показують вітаміни групи В, магній, цинк та залізо, можуть мати вплив на настрій і психологічне здоров’я. Наприклад, недостатність вітаміну D пов’язана зі збільшенням ризику розвитку депресії. Тому якщо відчуваєте втомлюваність, поганий настрій, перепади дратівливості, важкість сконцентрувати увагу, проконсультуйтеся з лікарем: можливо він призначить вам вітаміни.



Також поповнити запас вітамінів можна завдяки раціону. Багатими на магній є горіхи та насіння: мигдаль, кеш’ю, насіння льону, насіння гарбуза. М’ясо, риба та морепродукти піднімуть рівень цинку.  Тримати рівень заліза в нормі допоможе червоне м’ясо,  а серед рослинної їжі ним багаті  горіхи, бобові, гречка, чорнослив, курага, листова капуста, морська капуста, кунжут, шпинат, яблука, гранат. Аби залізо якнайкраще засвоювалося, слід доповнювати його вітаміном С, котрий міститься у капусті, цитрусових, кислих ягодах. Риба — тунець, лосось, сардина містять значну кількість вітаміну D, а також морепродукти — устриці, креветки, мідії.

Отже, хоча не існує одного конкретного продукту який може гарантувати захист від тривожності та депресії, здорова харчова поведінка може грати важливу роль у збереженні психологічного здоров’я. Якщо ви відчуваєте тривогу або депресію, слід  консультуватися з лікарем, який може надати індивідуальні поради та підтримку.  Також не забувайте про здорові способи зняття стресу, не пов’язані з їжею: спорт, читання, медитацію чи розслабляючу музику.