Богоявлення Господнє через перехід українських церков на новоюліанський календар відзначається 6 січня.
Водохреще є одним з найважливіших церковних свят – у цей день віряни відзначають хрещення Ісуса Христа в річці Йордан та його явлення народу як Спасителя та Месії.
Свято присвячене обряду хрещення Ісуса у річці Йордан у віці 30 років. Провів ритуал проповідник Іоанн Предтеча, якого після цього назвали Хрестителем. У трьох Євангеліях Нового Завіту (від Матвія, Марка і Луки) зазначено, що під час ритуалу небеса відкрилися і на Ісуса зійшов Святий Дух, який набув форми білого голуба. Таким чином усі присутні переконалися, що Ісус справді є Син Божий, тому це свято Богоявлення.
Своїм вчинком Ісус показав, що обряд хрещення є священним та обов’язковим для кожного християнина – навіть для Сина Божого. Християни вірять, що з того часу вода в річці Йордан щороку на Водохреще змінює свою течію.
Вперше назва свята згадується у Літописі Руському в 1148 році: «У той же час Ростислав (Мстиславич) смоленський попросив дочку у Святослава в Ольговича за Романа, сина свого, до Смоленська. І виведено її з Новгорода-Сіверського в неділю по Водохрещах, місяця січня в дев’ятий день».
Священники освячують воду на річках і озерах. Також з освячених ополонок набирають воду – віряни переконані, що вона має цілющу і очищувальну силу.
Після того, як священник освятить воду на Йордана, її несуть додому, дають напитись рідним та кроплять домівку. Цю воду християни зберігають цілий рік.
- Якщо у цей день ясна, однак морозна погода, літо буде спекотним та сухим.
- Снігопад обіцяє щедрий врожай на цілий рік.
- На Водохреща заметіль – і в квітні буде хуртовина.
- На дереві ви побачили іній, а на небі хмари – то до родючого року.
- Теплий день обіцяє багато хліба.
- Якщо день був сонячним та теплим, така погода протримається ще кілька тижнів.