додому суспільство 29 січня до 95-ї річниці бою під Крутами у Тернополі проведуть акцію...

29 січня до 95-ї річниці бою під Крутами у Тернополі проведуть акцію “Доба”

614

 

29 січня Україна вшанує пам’ять 300 молодих українських патріотів, які в цей день у 1918 році загинули в бою на залізничній станції Крути і своїм подвигом назавжди увійшли в історію боротьби за незалежність нашої держави. До 95-ої річниці бою під Крутами Спілка української молоді та Товариство українських студентів-католиків "Обнова" 26 січня організовують акцію "Доба". Під час якої молодь 24 години проведе у камерах колишнього слідчого ізолятора КДБ. Долучитися до акції ще не пізно, кажуть організатори.

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року. Тривав він 5 годин. У нерівному бою зійшлися три сотні студентів, які захищали підступи до Києва, та шість тисяч більшовиків. Юнаки загинули на полі бою і назавжди в свідомості українців закарбувався їх незламний дух та героїзм.

– Вони цілий день стримували наступ військ переважаючі сили противника, – російський офіцер Муравйов і шеститисячне добре озброєне військо, а це були матроси балтійського флоту. Ввечері їм не стало набоїв, от на цій картині якраз зображено вже рукопашні бої, коли невелику горстку їх оточили, їм розбивали прикладами черепи, кололи штиками і такою жертвою заплатила Ценральна Рада, за те, що не створювала свого війська і не проголосила незалежної держави, – розповідає директор історико-меморіального музею політв'язнів у Тернополі Ігор Олещук.

Картина присвячена бою під Крутами, автор якої Олександр Климко, а реконструкцію зробив Олег Федорів, знаходиться у Тернопільському музеї політв'язнів, що на вулиці Коперника. Саме тут, у камерах колишнього слідчого ізолятора КДБ, аби вшанувати пам'ять трьохсот юнаків, що 95 років тому загинули під Крутами, тернопільська молодь організовує акцію "Доба". Розпочнеться вона в суботу, 26 січня, об 11 годині.

– В програмі акції учасники будуть мати можливість перебувати у камерах колишнього слідчого ізолятора КДБ близько доби. Також будуть гутірки, буде перегляд фільму "Майкл Колінс", розмова з священиком, мовчанки, прогулянки в дворику. Участь в "Добі" брало близько двадцяти-сорока людей. Цього року ми також очікуємо 15-20 людей. Можна ще зголошуватися до п'ятниці, – каже член ТМО Спілки української молоді Тетяна Денис.

Аби взяти участь в акції "Доба" потрібно зателефонувати за номером: 0974659088. Зробити це можна до п'ятниці, 25 січня, до 11 години.
Герої Крут поховані на Аскольдовій могилі під Києвом, на їх честь відкрили Меморіал. Ігор Олещук каже: крутянці по праву вважаються героями України у серцях нащадків.

І суне зажерлива мов сарана, ворожа московська навала,
Ні шансів, ні пригорбів для прикриття, а їх же по двадцять на брата.
Ой дорого мусіли кожне життя, життя українське продати.
Як леви боролись, завзяття в серцях, чому ж їм набоїв забракло?
Багнети і поле Крутянське в снігах ворожою кров'ю набрякло.
Чорнів, червонів, потолочений сніг, день славу писав Україні.
Боролись, аж поки останнім поліг юнак у вовняній хустині.