додому здоров'я 17 травня – Всеукраїнський день меланоми

17 травня – Всеукраїнський день меланоми

687

Сьогодні, 17 травня, у нашій країні відзначають Всеукраїнський день меланоми. Тиждень, що минає – Всеукраїнський тиждень діагностики раку шкіри. Весь цей час тернополяни активно обстежують родимки та інші новоутворення на шкірі в обласному шкірно-венерологічному диспансері. Через велику кількість охочих, акцію продовжили до 22 травня. Проте медики нагадують: таке обстеження однаково доступне та безкоштовне протягом всього року.

Зростання кількості злоякісних пухлин шкіри – вже не перший рік спільна проблема для багатьох країн. Чи не найстрашніша із загроз – меланома. Проте якщо в Європі та США смертність від меланоми не перевищує 6%, то у нашій країні все з точністю до навпаки – більше 90%. А все тому, пояснюють медики, що дбати про своє здоров'я вчасно ми не звикли. Хоча у цій ситуації, як і в інших, воно залежить від вчасної діагностики. Виявлена на ранніх стадіях меланома – виліковна. Тому перший крок до здоров'я буквально в наших руках – у вигляді дзеркала.

Олександр Хара, головний лікар Тернопільського обласного шкірно-венерологічного диспансеру: "Невелике дзеркало до рук, до великого дзеркала обличчям, спиною, і хоча б раз в місяць-два треба роздягнутися догола і оглянути свою шкіру. І все те, що ви на ній помітили, а чого не було у минулому, позаминулому місяці, повинно вас турбувати.  Це дає 99,99% гарантії, що якщо навіть процес тільки почався, він буде вилікуваний. Людина буде здорова буквально за кілька тижнів".

Ознаки переродження родимки медики позначають абревіатурою АКОРД. Її букви означають асиметрію, край, окрас, розмір та динаміку.

Олександр Хара, головний лікар Тернопільського обласного шкірно-венерологічного диспансеру: "Якщо вона збільшується в розмірі, це має стурбувати пацієнта, якщо ви бачите, що краї її нерівні, зміна країв, це також має стурбувати. Якщо на ній наростає якась шкірочка, якщо біля неї починає розвиватися судинна сіточка тоненька".

Оксана Глушок, позаштатний спеціаліст дерматовенеролог управління охорони здоров'я Тернопільської міськради: "Звиразкування елементів, тобто утворення дефекту на поверхні шкіри, повинно найбільше насторожувати… Якщо хоч один раз той чи інший новоутвір на шкірі піддавався травматизації, він має бути обов'язково видалений, тому що цей елемент і особа вже є в групі ризику… Видалення не несе ніякого негативу. В результаті видалення доброякісного утвору ми не очікуємо абсолютно нічого поганого. Елемент видалений, треба в це тільки задуматись".

Традиційно до Всеукраїнського тижня діагностики раку шкіри та Всеукраїнського дня меланоми обстеження українців пожвавлюється. Проводять його і в обласному шкірно-венерологічному диспансері. З понеділка пацієнтів значно побільшало, кажуть медики.

Оксана Глушок, позаштатний спеціаліст дерматовенеролог управління охорони здоров'я Тернопільської міськради: "Звертаються всі бажаючі, хто встиг зробити запис в нашому закладі або запис ще проводиться в електронному режимі. І, до прикладу, на завтра в нас записана така кількість пацієнтів, яку нереально обстежити – близько 60 пацієнтів".

Аби якнайшвидше обстежити всіх охочих, акцію продовжили ще на кілька днів. Проте медики нагадують: безкоштовне обстеження доступне протягом всього року. Варто лише попередньо записатись.