додому суспільство 15 лютого – 24-та річниця виведення радянських військ з Афганістану

15 лютого – 24-та річниця виведення радянських військ з Афганістану

590

Завтра, 15 лютого, минає 24 роки з часу виведення радянських військ з Афганітану і завершення там бойових дій. Впродовж десяти років в Афганістані точилась війна, в результаті якої півтора мільйона людей, або ж 10% населення країни, загинуло. А втрати радянських військ, в складі яких були і українці, обчислюються десятками тисяч.

У радянсько-афганській війні взяли участь понад 160 тисяч українців. З них – 2378 загинули, а 60 вважаються безвісти зниклими. Більше 8  тисяч українських вояків отримали поранення і майже 5 тисяч повернулись додому інвалідами.

Олександр Хара, учасник війни в Афганістані 1980-1981 рр.: "Тільки загиблих у нас в полку було кожен десятий, а поранений був кожен четвертий, тому донині я ще згадую ті знівечені молоді тіла, які ще хлопці мали б жити, мати дітей, але цього вже ніколи не буде".

В'ячеслав Кравчук, учасник війни в Афганістані: "Мені прийшлося солдатом служити на афганській війні. Після цієї війни я поступив в військове училище і ще прослужив 2 війни, крім афганської – пройшов Карабах, пройшов  Придністровський конфлікт. Я вам скажу, що люба війна, то є така мерзопакосна, мерзопаскудна справа. І люба війна – то є нісенітниця, яка затівається політиками, а закривається солдатськими і офіцерськими тілами".

Михайло Муха, учасних бойових дій в Афганістані: "Наші хлопці, ті які були у вогняних точках безпосередньо, знають, що коли ти сам за себе не скажеш слово, коли не пом'янешся, так воно і буде, дивлячись на то, що керівництво держави не завжди згадує такі пільгові категорії населення. Напевно, вони дбають більше за свої пільги, чим за пільги тих людей, які десь на сьогоднішній день перебувають за межею бідності".

Дві тисячі двісті мешканців Тернопільщини, з них вісімсот тернополян, взяли участь у бойових діях в Афганістані.

Роман Храпцьо, голова Тернопільської міської організації Української спілки ветеранів Афганістану: "Багато тернополян пройшло вогненими шляхами афганської війни. На жаль 48 наших земляків не повернулося з цієї кривавої війни, 2 пропало безвісти".

Напередодні 24-ї річниці виведення військ з Афганістану у міській раді Тернополя зібрались учасники бойових дій, члени їх сімей та миротворці, аби згадати минуле та обговорити проблеми, яких, зізнавались, і зараз не бракує. Усі отримали грошові премії.

Сергій Надал, міський голова Тернополя: "Для цього міська рада виділила певну суму коштів, щоб вручити людям грошові премії. Крім того, поспілкуватися з ними, виразити їм слова подяки. Десь почути ті питання, які сьогодні є у них для того, щоб на своєму рівні, на рівні міста забезпечити їм надання певної допомоги, оскільки вони сьогодні дуже сильно потребують надання соціальнихпільг і гарантій, які десь чомусь з кожним роком все більше і більше від них віддаляються з сторони центральної влади і держава десь напевно все менше і менше уваги звертає на цих людей".

Мітинг-реквієм, з нагоди 24-ї річниці виведення військ з Республіки Афганістан, відбудеться у Тернополі біля пам’ятника полеглим воїнам-«афганцям» в парку Національного Відродження у п‘ятницю, 15 лютого, о 13 годині.