додому здоров'я 14 листопада світ відзначає День боротьби з цукровим діабетом

14 листопада світ відзначає День боротьби з цукровим діабетом

489

Сьогодні, 14 листопада, світ відзначає день боротьби з цукровим діабетом. 380 мільйонів людей знають про це захворювання не з чуток. Мільйони щороку виявляють його вперше. Часто – запізно, коли хвороба вже дає ускладнення. І зрештою цукровий діабет до смерті визначає спосіб життя людини. Медики кажуть, кількість хворих стрімко росте. І застерігають вас не стати одним з них.

Володимир Володимирович, тернополянин: "Захворів я несподівано. Здоров’я, як горіх, а тут раз – і все. І довелось в другу лікарню, поряд тут живу. Жінка мене привела, бо я труп фактично був".

З того часу минуло майже два місяці, тому тепер для пана Володимира це лише спогади. У руках тримає результати останніх обстежень. Вони тішать.

Володимир Володимирович, тернополянин: "Сьогодні, навіть дата є, я ж не знав, що ви приїдете. Бачите, здавав, от 5,5. Це нормально. Нормальний чоловік, коротше".

5,5 – це показник рівня цукру у крові Володимира Володимировича. З медичної точки зору – норма. Вищі показники – небезпечні.

Павло Старичко, лікар-ендокринолог терапевтичного відділення №1 Тернопільської міської комунальної лікарні №2: "Рівень цукру в крові в нормі до 5,5 мілімоль на літр натщесерце. Якщо рівень цукру перевищує цей показник – людина потребує дообстеження. Рівень цукру вищий ніж 11,1, визначений повторно і отриманий повторний достовірний показник, свідчить про цукровий діабет".

Без жодних цифр насторожити має погіршення самопочуття, безпідставна втома чи втрата ваги, сухість в роті, спрага, біль: головний, сердечний, і навіть у руках чи ногах, підвищений артеріальний тиск. Хтось дізнається про хворобу, звернувши увагу на ці симптоми, інші – пройшовши загальне обстеження. Тільки в другій лікарні Тернополя цьогоріч виявили більше 230 хворих на цукровий діабет. Проте це швидше не хвороба, а спосіб життя. Найперше – контролювати рівень цукру, а отже дотримуватись дієти. Але й це – не біда, переконує пан Володимир.

Володимир Володимирович, тернополянин: " – Ну, дієта, не вип’єш стільки. Я вже пенсіонер, можу пити, скільки хочу. Не можна, але трішки все таки можна, навіть в літературі пише.

– А ліків багато п’єте?

– Зараз приймаю двоє постійних таблеток, які вже аж до кінця".

Проте не так страшний високий рівень цукру, як ускладнення, які може викликати хвороба – атеросклероз, ураження, мозку, серця, очей, нирок, інших органів. Тому контроль артеріального тиску має бути ретельним, не вище, ніж 130 на 85.

Борис Степанчук, зав. спеціалізованого кардіологічного відділення Тернопільської міської комунальної лікарні №2: "Якщо хворий просто має гіпертонію, в нього також є загроза розвитку таких ускладнень, то в хворого з цукровим діабетом такий ризик збільшується в 4 рази.  Якщо зараз зайдемо в реанімацію, там 7 людей з інфарктом міокарда, то 4 з них мають цукровий діабет".

Інсуліном хворих на цукровий діабет забезпечує держава. Діє в Україні і програма регулювання цін на ліки для гіпертоніків, за якою такі препарати можна отримати значно дешевше, або взагалі безкоштовно.