додому суспільство 116 нападів на журналістів і перешкоджання їх діяльності – за 3 місяці...

116 нападів на журналістів і перешкоджання їх діяльності – за 3 місяці українських майданів

311

Писати правду навіть в умовах, коли діяльності журналістів перешкоджають, а їм самим загрожує небезпека, закликає колег голова Національної спілки журналістів України. Спілка в свою чергу, каже, і надалі робитиме все для захисту медійників. За словами Олега Наливайка, вже відомо про більш як сотню нападів на журналістів та перешкоджання їм за період майданів. Як працювати далі – обговорювали тернопільські представники спілки.

116 нападів на журналістів і перешкоджання їх діяльності – за 3 місяці українських майданів. Як працювати в умовах, коли за свою роботу медійникам доводиться розплачуватись розбитими головами? Найчастіше страждають відеооператори та фотокореспонденти, які змушені закривати собою техніку, працюючи в епіцентрі заворушень, каже голова Національної спілки журналістів України Олег Наливайко. Сьогодні спілка активно обстоює права медійників. Жилети з написами "преса", каже, вже не допомагають, а корінь зла – безкарність. Проте вважає: винні за протиправні дії проти журналістів мають відповісти і зараз вже відкрито 27 кримінальних справ. За словами голови спілки, журналістам вдалося домогтись, щоб закон про амністію не стосувався людей, які перешкоджали їх діяльності, але прогалини у законодавстві ще є. Тому на черзі, каже Олег Наливайко, законопрокт про зміни до статті 171 Кримінального Кодексу України про перешкоджання журналістській діяльності.

Олег Наливайко, голова Національної спілки журналістів України: "Дві позиції ключові: прирівняти відповідальність за перешкоджання журналістам до правопорушень щодо працівників правоохоронних структур, мають бути однакові вимоги в законодавстві. І…
Зараз така ситуація, що оператори і фотографи не підпадають під цю статтю, тому ми внесли пропозицію, щоб в класифікатор професій внести операторів і фотокореспондентів. Бо ми бачимо, що найбільше постраждали вони, бо вони якраз показували, що відбувається".

Права журналістів мають бути захищеними, проте останнім часом не всі, хто носить редакційне посвідчення, має на нього право, каже Олег Наливайко.

Олег Наливайко, голова Національної спілки журналістів України: "Цілий ряд редакцій, за нашими даними, видають редакційні посвідчення. В Спілку журналістів тітушка заради посвідчення вступати не буде, бо треба мати якийсь творчий доробок, цілу процедуру пройти, це дуже складно. І поки ми не введемо національну прес-карту, ця історія буде продовжуватися. І нещодавні вибори в п'яти округах, 6 видань по 200 посвідчень деякі видавали. Це вже бізнес для декого. Наші колеги з Івано-Франківської області зловили, що по 200 гривень можна було купити редакційне посвідчення".

Національна прес-карта – єдиний вихід, каже Олег Наливайко. Це європейська практика і профінансувати проект готові також європейські структури. Колегам журналістам голова Національної спілки журналістів України радить писати правду за будь-яких обставин.