додому духовність Життя преподобного Амфілохія Почаївського

Життя преподобного Амфілохія Почаївського

1863

Канонізація святого – особлива подія у православному світі. За час незалежності в Україні канонізовано не більше десяти праведників. Преподобний Амфілохій належить до Святих нашого часу. Його канонізували дванадцять років тому за рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви. Присвятивши своє життя служінню Господу і ближнім, Амфілохій отримав від Бога дар прозорливості й чудотворення. Проте життєвий шлях його був непростим та тернистим. Сюжет другий із серії репортажів Лесі Маньковської.

Преподобний Амфілохій Почаївський народився у 1894 році ось у цій батьківській  хаті села Мала Іловиця Шумського району. Від народження його звали Яків Головатюк. Був він одним із десяти дітей у родині. Його дід і батько були костоправами. Яків перейняв це вміння, медичні знання поглибив під час Першої світової війни, коли служив у санітарній частині царської армії. Зцілювати людей почав, як  став ченцем Почаївської лаври у 1925 році. А вже згодом, пройшовши чернечий іспит, був пострижений у монахи з ім'ям Йосип. Восени 1962 Почаївська лавра потрапила у руки більшовиків, згодом постановили закрити Троїцький собор лаври. Отець Йосип не дав – вирвав із рук міліціонера ключі від храму. Ченця за опір помістили до Буданівської психлікарні.

Петро Іщук, мешканець с.Мала Іловиця: "В 25 році він покинув наше село і пішов в Почаїв, і так був до тих років, що стало велике гоніння на почаївських монахів, тоді його запхали в Боданів, зробили його ненормальним, знущались над ним".

Зусиллями дочки Сталіна Світлани Аллілуєвої, яку свого часу зцілив отець Йосиф, його звільнили. Проте, гонінння на цьому не припинились. Після чергового побиття, коли старця викинули за селом посеред болота, цілитель одужав, прийнявши ще суворішу чернечу обітницю та з ім’ям Амфілохій знову став пророкувати і зцілювати. В Малу Іловицю, куди згодом повернувся, до преподобного почали їхати з усього Союзу. Також, як свідчать очевидці, у кінці Другої Світової війни Амфілохій був капеланом Української Повстанської Армії і не раз лікував повстанців. Петро Іщук розповідає і показує, ці самі місця, куди таємно ходив отець Йосиф.

Петро Іщук, мешканець с.Мала Іловиця: "Там штаб УПА був в сорок третьому році, до нього приходили зі штабу, до нього такий курінний Іван приходив, вночі, і він таємно все це робив, юо якби знали НКВД, то він би був на Соловецьких островах, то ніхто не знав, він тихенько ходив і помагав упівцям".

Людське горе преподобний Амфілохій переживав як своє, співчував усім стражденним і немічним, а про себе казав: "Ви думаєте я святий, я грішник, а зцілення ви отримуєте у своїх молитвах і своїй вірі." До нього везли людей зі всієї округи, потік хворих не припинявся ні вдень, ні вночі, розповідає внучатий племінник святого Амфілохія – Мартин Головатюк.

Мартин Головатюк, внучатий племінник Амфілохія Почаївського: "Лікував, дуже багатьох лікував, дуже стільки багато паломників, такі були часи, що навіть до 500 людей були в один день".

Ольга Побережна живе на місці, де колись мешкав та творив чуда преподобний Амфілохій. Нині тут залишився лише фундамент тієї хати, криниця та чимало особистих речей преподобного.

Ольга Побережна, живе на місці, де колись мешкав преподобний Амфілохій: "Рушник є, іконка є, чайник, ще залишився коло колодязя, це з його речей".

За численні добрі справи, праведне життя та здатність зцілювати людей церква у 2002 році канонізувала Амфілохія. У наступному репортажі "Провінційних вістрей" мова піде про зцілення людей та дивовижні чуда, які творив преподобний Амфілохій.