додому благоустрій ЖЕК, який обслуговує житло найгірше, поступиться місцем кращим

ЖЕК, який обслуговує житло найгірше, поступиться місцем кращим

2234

Для перевірки спеціальна комісія виїздить безпосередньо у мікрорайон, який обслуговує ЖЕК. Останні три дні, до прикладу, перевіряють роботу ПП "Люкс": спілкуються з мешканцями, звіряють надходження і видатки експлуатаційних організацій, виконання запланованих ремонтів. Наразі таку перевірку пройшла лише чверть ЖЕКів Тернополя.

"Раніше ми боялися заходити, щоб бурульки не падали на голову…"

Нові покриття замінили бетонні плити над входами у під'їзди 13-го будинку на вулиці Карпенка у Тернополі. На розширення прибудинкового проїзду і новий асфальт гроші дала міська рада. Тамтешні мешканці до роботи ЖЕКу претензій не мають.

Калина Копитко, мешканка будинку №13 на вул. Карпенка у Тернополі: " – Постелили асфальт, поставили лавочки, дім, бачу, роблять, щоб було все гарно, прибирають, бачите – прибрано, листя збирають, в під'їздах прибирають. А решта, я знаю, що ще…

– Претензій так як би і нема?

– Ну, та так якби нема таких сильних.

– А несильних?

– Та ще приберуть сміття, бо то не годен так всьо нараз зробити".

Кардинальних змін зазнав цього літа і вхід до останнього – четвертого – під'їзду будинку №3 на вулиці Мазепи у Тернополі. Від початку експлуатації житлового будинку в 1966 році, ремонт тут ЖЕК робив лише косметичний, розповідає старожил серед мешканців Ігор Вовк. Тепер весь ганок реконструювали, розвернувши його в інший бік, обладнали новим даховим навісом.

Ігор Вовк, мешканець будинку №3 на вул. Мазепи у Тернополі: "Все зробили люкс, просто чудо. Раньше ми боялися заходити, щоб бурульки не падали на голову, і було дуже слизько. І ми, і внучка, і старші люди особливо – було дуже тяжко, дійсно тяжко з початку морозів. Зараз воно закрите, вже стало безпечне, просто люск, просто чудо".

Олег Лемега, директор ПП "Дружба-сервіс-житло-1": "Гроші – то є кошти мешканців, як вони платять як квартирну плату за обслуговування житлових будинків. І не тільки ми ті сходи зробили в тому році в тому будинку – ми поміняли один стояк водопроводу холодного водопостачання пластиком з підвалу на 5 поверх з підведенням в квартири до лічильників".

Дивлячись, як швидко покращується вхід до 4-го під'їзду, реконструюються дашки над входами у ще два під'їзди на Мазепи, три, кардинальних змін прагнуть і мешканці 3-го під'їзду цього будинку, мовляв, сходи розвалюються і їх також треба ремонтувати.

Валентина Мацелюх, мешканка будинку №3 на вул. Мазепи у Тернополі: " – Розвалюються. І одну сходинку ту зробили, що дуже розвалювалася, а тут вже робили. Потім, сказали, після того вже до нас прийдуть.

– Ви сподіваєтесь?

– Сподіваємся.

– А хочете вже?

– Та як – вже… Хоть би до зими зробили".

Тільки наступого року, каже керівник підприємства-балансоутримувача, 4 підприємства якого утримують практично весь житловий фонд мікрорайону "Дружба" у Тернополі. На 2014-ий запланують у будинку на Мазепи, три замінити два дашки над під'їздами і відремонтувати сходи 3-го під'їзду.

Олег Лемега, директор ПП "Дружба-сервіс-житло-1": "Того року – нє. Косметично відремонтували, а більше наме коштів, тому що в нас побудинковий облік і більше, як 40 копійок на квадратний метр ми не можем витрачати, тому що є ще другі послуги, такі як дератизація, освітлення місць загального користування, покрівлі – є на все свої статті витрат".

Що роблять ЖЕКИ за гроші, сплачені жителями – перевіряють

Ні про яке підвищення тарифів з квартплати у Тернополі мова не йде, запевняє Владислав Стемковський, просто ціни на багато що, як от паливно-мастильні матеріали чи запчастини, в Україні практично європейські, а платоспроможність мешканців обласного центру дотаційної Тернопільщини від європейської далека. Тому зробити все, що хочуть мешканці, і якнайшвидше жоден ЖЕК у Тернополі не зможе.

Владислав Стемковський, заступник міського голови Тернополя: "Якщо ЖЕКи розраховували економічно обгунтований тариф, він в них виходить більше 3 гривень за квадратний метр. І насправді по Україні ми маємо прецеденти, маємо випадки, коли тариф 2,50 грн., 3, 3,50, 4 гривні навіть за метр квадратний. Зрозуміло, що в таких умовах підприємство, яке обслуговує житловий фонд, воно може працювати зовсім на іншому рівні. В нас знову ж таки враховуючи нашу ситуацію економічну, що, об'єктивно треба казати, – депресивна економіка в нас в регіоні –  ми маємо тариф 1,50 грн – це тоді, коли будинок з ліфтом, повністю витрати всі, а якщо без ліфта – десь 1,20-1,30 грн  виходить. І в цей тариф включені в тому числі тих 40 копійок, за які ми боролись, щоб вони були збільшені, 2 роки тому – це що стосується поточних ремонтів. Тому тариф,  який ми на сьогоднішній день маємо, – маємо адекватну послугу. Тариф в нас економічно не обгрунтований, він до кінця не відображає об'єктивних витрат".

Власне те, що мають робити ЖЕКи на 1,50 грн чи 1,20 грн і перевіряє спеціальна комісія в рамках двомісячника "Чистий під'їзд – чисте місто". У ЖЕКАх кажуть, що така перевірка дає багато, бо зі сторони завжди видно краще.

Степан Гевко, директор ПП "Люкс": "Як для мене і моїх працівників дає результати нашої праці за цей період 10 місяців і в загальному повний об'єм підготовки роботи підприємства в зимовий період".

Від початку двомісячника перевірили роботу – і поточну, і реагування на скарги мешканців – чверті ЖЕКів Тернополя. Висновки, каже комісія,поки робити рано, та найгіршим ЖЕКам доведеться непереливки.

Ігор Турський, секретар Тернопільської міської ради: "Перевіряєм, крім виконання робіт, ще ті послуги, які зобов'язані ЖЕКи надавати, – це графік ремонтів має бути в кожномі під'їзді і ми зараз побачимо наглядно, що є в ЖЕКу, а що є в під'їзді, коли має бути ремонт сходової клітки, вологе прибирання, щоби мешканці чітко бачили. За результатами роботи буде складений рейтинг виконання своїх зобов'язань перед мешканцями ЖЕКів і, звичайно, будуть вжиті заходи міською радою до тих чи інших суб'єктів, які надають послуги".