додому суспільство Замки Тернопільщини потребують грошей. Скалат

Замки Тернопільщини потребують грошей. Скалат

1116

Сьогодні на Тернопільщині є більше 180 пам'яток архітектури національного значення. Це замки, палаци, костели, монастирі. Туристам треба пам'ятати, що саме у нашій області є найбільша кількість замків в Україні. Але на превеликий жаль, більшість з них – у руїнах. Аби провести реконструкцію потрібні надзвичайно великі гроші. Допомоги потребує і замок у Скалаті.

Замок у Скалаті відомий з першої половини 17 століття. Заклав його у 1630 році головний ротмістр, галицький мечник Кшиштоф Віхровський. З 18 століття і до кінця 30-х років ХХ століття замок використовувався як родовий маєток родини Водзіцьких. Дві Світові війни завдали будівлі значних руйнувань. Сьогодні замок складається з чотирьох кутових веж та оборонних мурів. За кілька останніх років у скалатському замку зробили чимало: реконструювали мури, покрили черепицею вежі, підмурували підвали і зробили подвір'я. Тепер у планах спорудити вхід на територію у вигляді моста. Завідувач сектору "Замки Тернопілля" у Скалаті розповідає: туристів сюди приїжджає чимало. Тож, до 500-річчя Скалата, планують у замку ще й облаштувати музей.

Мирослава Смеричинська, завідувач сектору "Замки Тернопілля" у Скалаті: "Північну вежу ми хочемо під музей до 500-річчя підготувати. Там два яруси, підліпили глиною, щоб додати їй такий старовинний вигляд, щоб як то кажуть старовиною чулося".

Допомагають реставрувати замок у Скалаті науковці та будівельники зі Збаража. Також на практиці тут більше трьох десятків студентів-істориків Тернопільського національного педагогічного університету.

Андрій Стойків, студент ТНПУ ім.В.Гнатюка: "Подобається робота. Ми сьогодні розкопували ось цей замок, точніше артефакти його. Були знайдені певні старожитності у вигляді кераміки, іноді навіть деталей в основному від тракторів, то це 20 століття. Але загалом це була кераміка. Потраплялася різних століть, починаючи від 17 і закінчуючи 20 століттям".

Реставрація замку – справа не з дешевих.  Завідувач сектору "Замки Тернопілля" каже, просять допомоги у місцевих підприємців.

Мирослава Смеричинська, завідувач сектору "Замки Тернопілля" у Скалаті: "При сьогоднішній ситуації ніхто нам не відказав. Один підприємець нам відказав, але я не хочу його згадувати, а ті всі, то я щиро їм дякую і хай ще так як ми ходимо, просимо, то вони нам і далі допомагають. Ми не для себе. Ми хочемо дійсно залишити для наших нащадків, бо то наша історія".

На реставрацію пам'яток архітектури гроші потрібні чималі, кажуть в обласному управлінні містобудування та архітектури. Якщо це фасади житлових будинків, дахи – то це обходиться до сотні тисяч гривень. Якщо ж мова йде про замок, палац – то його відновляння вимірюється десятками і сотнями мільйонів гривень. А зараз головне – зупинити руйнування архітектурних пам'яток.

Ярослав Пелихатий, начальник відділу містобудування та охорони пам'яток управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА: "Необхідно зробити консервацію цих замків. Треба зробити хоч ті найнеобхідніші роботи, щоб були в гарному стані хоча би дахи. Бо всі руйнування пам'яток починається з того, що тече дах і все більше нищаться стіни і так руйнується пам'ятка".

На Тернопільщині діють національний заповідник "Замки Тернопілля" і два державних архітектурних заповідники: Бережанський і Кременецько-Почаївський. Оскільки грошей на відновлення пам'яток не вистачає, є потреба розробити механізм передачі їх в оренду, вважає головний архіектор області.

Володимир Харченко, начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА – головний архітектор області: "Виникає потреба в тому, щоби відпрацювати простий, чіткий механізм передачі в користування в оренду навіть з правом викупу або у дострокову оренду пам'яток архітектури. Ми звернулися до профільного міністерства. Для того, щоб була проста і чітка схема, що об'єкт передається, можливо, навіть за 1 грн. в оренду, якщо це об'єкт, який перебуває у незадовільному технічному стані, але встановлюється чітке обмеження щодо напрямків його використання, щодо доступності об'єкту".