За спалювання сміття – штраф. Основне сміття восени – сухе листя. З міських вулиць його вивозять на кладовища. Так оберігають грунт від промерзання. Тернополян комунальники просять не складати свого сміття поряд з тим, яке збирають двірники, а мешканцям приватного сектору пропонують укласти угоди на вивезення відходів.
Спалювати сухе листя українцям забороняє закон. За непослух – штрафи від державної екологічної інспекції і не лише.
– За порушення правил благоустрою Тернополя штраф для громадян в межах від 340 до 1360 грн, а на юридичних осіб – від 850 до 1700 грн, – розповідає головний спеціаліст-ландшафтник управління ЖКГ, благоусторю та екології Тернопільської міськради Світлана Молодецька.
Покарання гривнею дієве, та навіть не це має спиняти нас від спалювання листя. За такий здавалося б невагомий, хоча й бездумний вчинок можна поплатитись здоров’ям.
– При спалюванні близько 1 тонни сухих рослинних залишків у навколишнє середовище виділяється близько 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входить ряд шкідливих для навколишнього середовища і здоров’я людини сполук: окиси азоту, чадний газ, важкі метали, низка канцерогенних сполук. У тліючому без доступу повітря листі утворюється бензопірен, який викликає ракові захворювання, – пояснила Світлана Молодецька.
Поміж листя горить і сміття. Вчені жахають цифрами: згорів один поліетиленовий пакет – в повітря виділилось близько 70 сполук, більшість з яких – дуже шкідливі. Не робите шкоди самі – пильнуйте інших. Побачили порушника – попередьте, не реагує – комунальники просять повідомляти за номером телефону 25-49-34. Самі ж вирішення проблеми знайшли кілька років тому. Листя з міських вулиць навчились використовувати з користю.
– Опале листя вивозять на нове міське кладовище на вулиці Бригадній,46. І також виділена площа додаткова, можна вивозити на іподром, розташований поруч з кладовищем для запобігання промерзанню грунту. Така листяна підстилка зменшує промерзання в 2-4 рази.
Засмічене листя перевізники вивозять на сміттєзвалище у Малашівці, кажуть в управлінні житлово-комунального господарства. За осінньо-зимовим графіком прибирання його мають зібрати до 8 години ранку, а тоді з 14-ї. Роботу двірників часом ускладнює дощ, тому поприбирати не встигають фізично і окремі тротуари більше нагадують ковзанки. Біля пакетів зі сміттям, яке збирають двірники, хитрі тернополяни часом складають і своє. Комунальники закликають не робити цього. Хочете, аби сміття забирали і у вас – укладіть угоду. Листя з парків в основному залишають перегнивати. Проте найкращі з листків стають здобиччю митців, як от Зінаїди Анатоліївни та її онуки Катрусі.
– Картини складаються з сухих листочків, спочатку ми сушимо їх, а потім вже по ходу роботи складається якась картина. Зараз ми тільки збираємо матеріал.