Вентиляція в будинку – це єдиний спосіб підтримувати у приміщеннях сприятливий мікроклімат. Вона служить для припливу свіжого повітря та вихлопу відпрацьованих газів із будівлі. Крім того, система запобігає появі конденсату, вогкості, осередків цвілі, застійного запаху та задухи в кімнатах. Щоб встановити найбільш оптимальну систему вентиляції у квартирі, офісі чи будинку, необхідно зробити розрахунок системи вентиляції.
Черговість дій при підборі вентиляції
Підбір і розрахунок вентиляції робиться разом з проєктуванням будівлі і включає наступні етапи:
- Визначення типу системи. Найбільш популярна припливно-витяжна: вона повністю контролює приплив та вихлоп повітря з приміщення. Можна також окремо встановити припливну (або витяжну) систему. Вони будуть відповідати або за хорошу притоку (при справній витяжці), або за відведення газу з кімнат (якщо притока вже налагоджена).
- Аналіз викидів. Сюди входить тепловіддача електроустаткування чи, наприклад, шкідливі домішки, випаровування, викиди від верстатів тощо.
- Розрахунок потужності вентиляції за обсягом приміщень, їх призначенням, кількістю людей;
- Розрахунок повітроводів з урахуванням обсягу повітря та його швидкості у квартирі;
- Добір додаткового устаткування, зокрема. професійних фільтрів, рекуператорів, осушувачів/зволожувачів, кондиціонерів, гідравлічних насосів тощо;
- Розрахунок монтажу вентиляції проводиться в кліматичній компанії, де ви замовляєте послугу встановлення обладнання. Якщо ви монтуєте систему самі, то вартість залежатиме від ціни обладнання, кріпильних елементів та розхідників у магазині.
Розрахунок припливної та витяжної вентиляції
Проектування починається з розрахунку потужності вентиляції з «прокачування», що вимірюється в куб.м/год. Для отримання правильного результату розрахунки робляться 2 рази: за кратністю повітрообміну та за кількістю людей у квартирі, будинку чи офісі. Після цього потрібно вибрати більше з цих значень.
- Розрахунки потужності вентиляції за кратністю:
Щоб розрахувати припливну та витяжну вентиляції для приміщення, застосовуємо таку формулу: L = n * S * H, де:
- L — потрібна продуктивність припливної вентиляції (куб.м. за годину)
- n — кратність повітрообміну. Цей показник нормується: для житлових кімнат можна взяти за 1; для кухні та ванної – 5-7; для офісів – 2-3; для виробництв – до 10.
- S — площа приміщення (м2);
- H — висота стелі (м);
Наприклад, для вітальні 4х5 метра з висотою стелі 3 метри розрахунок буде таким:
- Площа кімнати – 4х5 = 20 кв.м
- Кратність – 1
- L = 1 х 20 х 3 = 60 куб. в годину
- За кількістю людей
Кожна людина у квартирі чи будинку має бути забезпечена 20-60 куб.м, залежно від віку та активності. Так, для дитини (або тимчасового відвідувача) показник становить 20 м3. в годину. Для дорослого – 30-40 куб.м. в годину. Для людини, зайнятої важкою роботою чи спортом – 60 куб.м. в годину.
Як приклад, візьмемо нашу вітальню, в якій двоє дорослих та дитина. Один із батьків біжить на біговій доріжці. Розрахунки будуть такі:
20+30+60=110 куб.м. в годину
У прикладі з вітальнею більший показник дав розрахунок за кількістю людей, і саме його ми беремо за основу при виборі оптимальної вентиляційної системи.
Розрахунок припливно-витяжної системи
Розрахунок припливно-витяжної вентиляції не відрізняється від вищенаведених розрахунків. Якщо ви хочете купити систему не вдаючись до розрахунків, можна вибрати усереднену потужність обладнання за типом та призначенням будівлі:
- Для квартир вибирають системи продуктивністю від 100 до 500 м3/год;
- Для котеджу чи приватного будинку – від 1000 до 2000 куб.м/год;
- Для офісів, ТЦ та виробництв – від 1000 до 10000 куб.м/год.
Приклад розрахунку повітроводів
Приклад розрахунку – Alterair.ua
Для того, щоб система справлялася з необхідними обсягами повітря в будинку, важливо грамотно розрахувати діаметр повітроводів вентиляції. Для цього застосовують 2 нескладні формули:
- F = L/3600 x V, де F – площа труби (кв.м). L – витрата повітря в приміщенні за годину; V – швидкість повітряних мас;
- R = √ (F/π) (R – радіус труби; π ≈ 3,14).
Наприклад, повернемося до вітальні. Об’єм кімнати 60 куб. м. із витратою повітря 110 куб.м. в годину. Швидкість руху повітря візьмемо 0,3 метри за секунду, що нормально для вітальні.
F = 110/3600 х 0,3 ≈ 0.009 кв.м
R = √(0,009/3.14) ≈ 0,05 м або 50 мм. Радіус – це 0,5 діаметра, а значить мінімальний діаметр труб дорівнює 100 мм.
Фахівці радять додавати до результату 10-20%, т.к. при недостатньому повітрообміні розширити готові труби не вдасться. Отже, для вітальні з витратою повітря 110 куб. на годину потрібні повітроводи діаметром від 110 мм і більше.
Розрахунок потужності калориферу
Калорифер — це пристрій, який підігріває повітря, що припливає, тим самим знижуючи навантаження на опалення в квартирі або будинку. Для розрахунку калорифера необхідно використовувати 2 формули. Підставивши дані, ви отримаєте потужність калорифера (Вт).
- G = L х P, де: G – маса витрачаємого повітря (кг/год); L – повітрообіг (куб.м); P – щільність повітря за середньої температури.
- Q = G х З х (t кін – t поч), де: Q – кількість тепла (Вт); С – питома теплоємність повітря за середньої температури; (t кін – t поч) – різниця температур на вході та виході з калорифера.