додому культура Виставку, присвячену річниці утворення ЗУНР, відкрили в обласному архіві

Виставку, присвячену річниці утворення ЗУНР, відкрили в обласному архіві

923

vlcsnap-2014-11-03-12h37m04s2441 листопада 96 років тому галицькі українці заявили на весь світ, що починають будувати власну державність. У Львові вони захопили усі стратегічні споруди, а над Львівською ратушею замайорів жовто-блакитний стяг. За короткий термін вони створили власну законодавчу та виконавчу владу і боєздатну армію, а на карті Європи постала нова держава – Західно-Українська народна республіка. Тернопіль відіграв важливе значення у її діяльності, саме наше місто було другою столицею. Сьогодні у Державному архіві Тернопільської області відкрили виставку, присвячену річниці утворення ЗУНР.

Українську Національну Раду створили у жовтні 1918-го у Львові як представницький орган українців. На руїнах Австро-Угорської імперії вони мали намір об’єднати всі західноукраїнські землі в єдину Українську Державу. Проте привласнити землі колишньої Східної Галичини було в інтересах польської сторони.

– Представник центрального військового комітету у Львові Дмитро Вітовський сказав, що або ми беремо владу у свої руки, або вже через кілька днів цю владу візьмуть поляки. І таким чином в ніч на 1 листопада 1918 року півторатисячні українські сили у Львові зайняли усі найважливіші державні установи, – розповів головний спеціаліст Державного архіву Тернопільської області Андрій Цаль.

Над Львівською ратушею замайорів синьо-жовтий стяг. Українці оголосили про створення Української держави, в якій влада належить Українській Національній раді. Поляки наступного дня висунули свої війська в сторону Львова, за нього почались кровопролитні бої. 13 листопада було проголошено Західно-Українську народну республіку, до складу якої увійшли Східна галичина, Буковина та Закарпаття. Українці у війні із поляками мали набагато менше зброї та людей, тому відступили. Уряд ЗУНР згодом був змушений переїхати до Тернополя, який став другою столицею західно-української народної республіки. Про його діяльність у Тернополі свідчать газети.


– В яких влада зверталась до населення краю з метою мобілізації до війська. У цих газетах опубліковувався земельний закон, згідно з яким встановлювались нові земельні відносини на території ЗУНР, – каже Андрій Цаль.

Західно-Українська Народна Республіка проіснувала 257 днів. За цей короткий термін галицькі українці зуміли об’єднатись, створити дієвий законодавчий та виконавчий апарат і боєздатну армію. Науковці кажуть, створення ЗУНРу -подія знакова, а українці після багатовікового державного забуття прокинулися. ЗУНР увійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність та вільний демократичний розвиток.