додому Новини Відкрити достовірні факти історії святині українського Почаєва: у Зарваниці завершилась наукова конференція

Відкрити достовірні факти історії святині українського Почаєва: у Зарваниці завершилась наукова конференція

488
В Марійському духовному центрі «Зарваниця» завершилась триденна міжнародна наукова конференція приурочена до 250-річчю коронації Почаївської ікони. До цієї події тут готувалися пів року. Участь у зібранні взяли десятки науковців, священнослужителів, монахів і митців з різних куточків нашої держави та з-за кордону. Усі вони презентували свої дослідження та наукові статті, які засвідчують історію Почаївського монастиря. Юлія Пацкаль розкаже більше.
Розвінчати міфи та дослідити маловідомі факти історії і діяльності Почаївської святині починаючи з 16 століття. Таку мету мала триденна міжнародна наукова конференція, яка відбулась у Марійському духовному центрі Зарваниця. Приурочили її до 250-річчя з дня коронації ікони Почаївської Богородиці. У зібранні взяли участь науковці, священнослужителі, монахи і митці з різних міст України та навіть з-за кордону. Усі вони ділилися власними результатами досліджень про Почаївську святиню.
Віталій Козак, синкел Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ, каже: “Метою нашою є показати цю історію незнану, що не завжди Почаївська Лавра була у такому московському вигляді, як ми зараз її бачимо. Що були інші періоди в історії Почаєва набагато більше пов’язані з українським народом, з українською історією, з процесами, що відбувалися в українському суспільстві”.

Після насильного виселення з Почаєва українських василіан греко-католиків у 1831 році святиня була передана російській церкві. Тоді імперська влада і почала замовчувати діяльність василіанського почаївського монастиря, а російські дослідники згодом трактували історію святині греко-католицького періоду з численними перекрученнями. Тож сьогодні важливо ці міфи розвінчувати та розповідати, що святиня як культурний спадок належить українській церкві та її народу.

Володимир Мороз, науковий співробітник Інституту історії Церкви Українського католицького університету, пояснює: “В 19 столітті як кількість сюжетів, так і спосіб подання тих сюжетів історії Почаївського монастиря були штучно спрощені на догоду різним ідеологічним факторам. Російська церква була фактично однією із державних структур, під впливом держави”.

Із результатами своїх досліджень на конференції виступили понад 30 фахівців. Їхні наукові статті та всі важливі документи, що стосуються Почаївської святині згодом опублікують у збірнику. Кажуть, історичні факти, що увійдуть до книги, вперше опублікують сучасною українською мовою.