
Після насильного виселення з Почаєва українських василіан греко-католиків у 1831 році святиня була передана російській церкві. Тоді імперська влада і почала замовчувати діяльність василіанського почаївського монастиря, а російські дослідники згодом трактували історію святині греко-католицького періоду з численними перекрученнями. Тож сьогодні важливо ці міфи розвінчувати та розповідати, що святиня як культурний спадок належить українській церкві та її народу.
Володимир Мороз, науковий співробітник Інституту історії Церкви Українського католицького університету, пояснює: “В 19 столітті як кількість сюжетів, так і спосіб подання тих сюжетів історії Почаївського монастиря були штучно спрощені на догоду різним ідеологічним факторам. Російська церква була фактично однією із державних структур, під впливом держави”.
Із результатами своїх досліджень на конференції виступили понад 30 фахівців. Їхні наукові статті та всі важливі документи, що стосуються Почаївської святині згодом опублікують у збірнику. Кажуть, історичні факти, що увійдуть до книги, вперше опублікують сучасною українською мовою.