додому Головні Верховна Рада 11 квітня ухвалила “багатостраждальний” урядовий закон про мобілізацію

Верховна Рада 11 квітня ухвалила “багатостраждальний” урядовий закон про мобілізацію

787

Верховна Рада 11 квітня ухвалила “багатостраждальний” урядовий закон про мобілізацію. Напередодні остаточного голосування народні депутати до глибокої ночі розглядали в залі понад 4 тисячі відхилених оборонним комітетом правок. Головною зміною в законі, безумовно, є виключення норм щодо конкретних термінів демобілізації військовослужбовців. Це сталося за пропозицією Олександра Сирського, який запропонував винести положення про підстави звільнення і ротацію військових в окремий законопроєкт.

В ухваленому законі йдеться, що мобілізації підлягають громадяни віком від 25 до 60 років. Електронні повістки громадянам не надсилатимуть. Їх і надалі вручатимуть лише в паперовому вигляді. Людина, яка отримала повістку, має з’явитися в конкретний територіальний центр комплектування (ТЦК) у визначений повісткою термін.

Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста, в якому акумулюються дані про нього, реєструється добровільно. Під час проведення мобілізації чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані постійно носити з собою військово-обліковий документ і пред’явити його на вимогу представника ТЦК або поліцейського. Чоловікам доведеться показати військово-обліковий документ і прикордоннику, якщо він вимагатиме цього на пункті пропуску через державний кордон або у прикордонній смузі.

Якщо зараз громадяни не в Україні, то вони можуть відправити інформацію до ТЦК через електронну пошту, подзвонити туди або зареєструвати електронний кабінет і оновити дані в ньому. Громадянам, які постійно проживають за кордоном, необхідно стати на військовий облік в Україні.

Отримати консульські послуги в закордонних дипустановах України військовозобов’язані віком від 18 до 60 років зможуть, тільки якщо вони оновили свої військово-облікові дані.
Паспорт і закордонний паспорт військовозобов’язані також зможуть оформити, лише якщо матимуть при собі військово-облікові документи.

Цивільні чоловіки від 25 до 55 років, які отримали інвалідність ІІ та ІІІ груп після повномасштабного вторгнення (за винятком військових), мають ще раз пройти медико-соціальну експертизу (МСЕК), щоб підтвердити її висновки.

На військову службу можуть призвати засуджених до умовного строку, крім тих, хто вчинив злочини проти національної безпеки України. Такі громадяни проходитимуть військову службу в спеціалізованих підрозділах військових частин.

Обов’язкової мобілізації жінок не буде. Вони мають стати на військовий облік, якщо здобули медичну або фармацевтичну освіту та придатні до служби за станом здоров’я і віком.

Замість строкової запроваджується базова військова служба. Її проходять громадяни від 18 до 25 років. У ВИШах вводиться базова загальновійськова підготовка. Чоловіки до 60 років, які не пройшли базову загальновійськову підготовку або військову службу, не зможуть вступити на державну службу або розпочати роботу в органах місцевого самоврядування.

Ухилянтів обмежуватимуть у праві користування власним транспортним засобом. Закон про мобілізацію набере чинності через місяць з наступного дня його опублікування в парламентському виданні “Голос України”.