додому Головні В Україні змінився порядок призначення судово-медичної експертизи

В Україні змінився порядок призначення судово-медичної експертизи

3408

В Україні змінився порядок призначення судово-медичної експертизи. 16 березня вступили в дію зміни до кримінально-процесуального кодексу України. Згідно з ними правила поховання в Україні не змінилися, змінився суб’єкт, що призначає експертизу лише у окремих випадках, зокрема, наприклад, коли місце має насильницька смерть. Ним став слідчий суддя, а не слідчий, як це було раніше. Нові зміни прокоментували тернопільські поліцейські. Зазначають, у минулі вихідні у області було 5 смертей, які були внесені до єдиного реєстру досудових розслувань, а отже вимагали проведення судмедекспертизи. За всіма ними є ухвали слідчого судді і проведені експертизи.

Четверта частина всіх смертей у минулому році, а також за три місяці 2018 року, постребувала більш докладної перевірки – коли у працівників поліції виникали сумніви щодо природної смерті людини. Із 16 березня у дію вступили зміни до кримінально-процесуального кодексу України. Є наказ, згідно з яким передбачено чіткий перелік випадків, коли мертву людину обов’язково направляють в морг для проведення судово-медичної експертизи.

– Коли є ознаки насильницької смерті, або підозра на таку смерть, смерть яких настала раптово або при нез’ясованих обставинах, смерть яких настала поза місцем їхнього проживання, і останнє – якщо особу, труп не встановлено, – розповідає заступник начальника ГУНП Тернопільщини, начальник слідчого управління володимир Галевич.

Правоохоронці пояснюють алгоритм дій. Коли людина помирає вдома за місцем проживання, він лишається традиційним. Той, хто виявив тіло, повинен повідомити про це заклад охорони здоров’я або нацполіцію, їх представники спільно оглядають покійника. Якщо ознак насильницької смерті не виявлено, працівник нацполіції на місці робить висновок, який підписує лікар та видає лікарське свідоцтво про смерть. На його основі в РАЦСі видають свідоцтво про смерть людини, після цього тіло можна хоронити.


Із 16 березня змін зазнала сама процедура призначення судмедекспертизи, зазначають правоохоронці. Коли людина помирає і необхідно провести більш ретельну перевірку, аби встановити причину смерті, є тілесні ушкодження, тоді відомості вносяться в єдиний реєстр досудових розслідувань і виникає необхідність проведення експертизи.

– Слідчому дозволено і покладено обов’язок звернутися до слідчого судді з клопотанням про призначення судово-медичної експертизи. Слідчий або прокурор звертається в суд за місцем знаходження територіального органу досудового розслідування і суддя реєструє клопотання і на протязі 5 днів розглядає дане клопотання і приймає рішення про призначення судово-медичної експертизи, – каже Володимир Галевич.

В змінах до кримінально-процесуального кодексу зазначено, що ця процедура може тривати до 5 днів. Проте зрозуміло, тіло не може так довго знаходитись без судмедекспертизи.

– Нами були проведені зустрічі на рівні обласної прокуратури, судів усіх рівнів і було досягянуто домовленості з судами, перш за все, про те, що тільки поступає клопотання в суд, вони будуть рахуватися ці клопотання як невідкладні і буде суддями зразу ж розглядатися. В неділю, буквально, в Бережанах зранку була смерть, яку потрібно було внести в ЄРДР, слідчий суддя без проблем в неділю вийшов на роботу, виніс постанову, тобто проблем немає, – розповідає  Володимир Галевич.

У поліції сподіваються, що ці домовленості будуть виконуватись і справи щодо розгляду клопотань на проведення судмедекспертизи не будуть затягувалися і розглядатися впродовж трьох днів.