В Україні триває робота над збереженням і популяризацією нематеріальної культурної спадщини
104
Засівання з конем, борщівська вишивка, традиційні весільні обряди, виготовлення кривульки — це лише частина елементів нематеріальної культурної спадщини, що збереглася на Тернопільщині. У громадах області не лише відновлюють стародавні традиції, а й документують їх, аби передати наступним поколінням. Як саме бережуть культурну спадщину — розповідаємо далі у сюжеті.
В Україні триває робота над збереженням і популяризацією нематеріальної культурної спадщини. Це ті традиції, знання, пісні та обряди, які формують нашу ідентичність та передаються з покоління в покоління. Тернопільщина в цьому процесі займає особливе місце. Адже в Національному переліку елементів нематеріальної культурної спадщини такі, що походять з нашого регіону. Серед них – борщівська народна вишивка, що налічує понад п’ятдесят технік шиття.
Також до списку входить обряд “Засівання з конем”. Він і досі побутує у селі Вістря на Чортківщині. Щороку в ніч напередодні Дня святого Василя місцеві парубки водять прикрашеного коня від хати до хати, засіваючи й віншуючи господарів.
“Цьому передує підготовка коня. Вони його миють, чистять, приводять в сільський клуб, одягають, ведуть селом. Завершувалося дійство зранку в сільській раді, коли адміністрацію села вітали, а потім всі парубки з дівчатами йшли на святкову літургію”, – каже директорка департаменту культури та туризму Тернопільської ОВА Світлана Байталюк.
Та окрім Національного переліку існує ще й обласний. До нього вже увійшли традиційні весільні обряди, як-от „Вінкоплетини” чи „Благословення молодих”, приготування гречаних вареників із сирною начинкою на Кременеччині, виконання стрілецьких пісень на Бережанщині, виготовлення лемківської жіночої прикраси – кривульки.
Цікавою є й традиція приготування киселиці – давньої традиційної лемківської страви на СвятВечір. Її коріння сягає дохристиянських часів і є реліктом давньоукраїнської кухні Київської Русі. Фіксація цього елемента нематеріальної культурної спадщини відбулася у серпні минулого року в родині Татарин-Куземко, які є вихідцями з Лемківщини.
Станом на квітень 2025 року у Національному переліку — 109 елементів нематеріальної культурної спадщини з різних куточків України, а в обласному — 7. Збереження цих традицій — внесок у нашу культурну самобутність і пам’ять, що єднає покоління.