додому освіта Україна має новий Закон “Про вищу освіту”

Україна має новий Закон “Про вищу освіту”

671

vlcsnap-2014-07-23-12h18m14s120Вищим навчальним закладам – більшу автономію, стипендії – за рейтингом. Верховна рада проголосувала у другому читанні і в цілому новий Закон України “Про вищу освіту”. Про головні його аспекти розповів ректор тернопільського національного педагогічного університету Володимир Кравець.

Ще до сьогодні новий закон про вищу освіту не вийшов зі стін Верховної Ради. Його удосконалюють, пояснює ректор тернопільського педуніверситету Володимир Кравець. Одним із найбільш проблемних досі було питання зароблених університетами грошей, які йшли в держбюджет. Новий закон університетам надає більшу самостійність, зокрема і фінансову.

– Зразу починаються академічні свободи, вводити нові курси ми маємо можливість і так далі. 25% навчального часу студент буде використовувати для вивчення дисциплін, які він вибирає. Сьогодні, на жаль, це обмежено цілою низкою причин, і, перш за все, фінансовою, – розповідає ректор ТНПУ ім. В. Гнатюка Володимир Кравець.

Крім того, з’явиться новий орган – Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Воно ліцензуватиме, акредитуватиме виші, інспектуватиме та розглядатиме питання, пов’язані із захистом дисертацій. Після того, як закон вступить в дію, по-новому обиратимуть і ректора. За його кандидатуру голосуватимуть і викладачі і студенти, а термін перебування на посаді – зменшиться.


– Не більше двох термінів. Крапка. Тобто, якщо ти пробув два терміни ректором – значить ти більше бути не можеш, – пояснює Володимир Кравець.

Зміни торкнуться не лише ректорів, а й студентів. Середній бал ролі не гратиме, стипендію виплачуватимуть відповідно до позиції у рейтингу.

– В новому законодавстві дуже чітко записано. Не 4.0, а не менше як 2/3 студентів, причому, без врахування осіб, які отримують соціальні стипендії. Навіть якщо в тебе є трійки, але якщо ти по рейтингу в тих 2/3 входиш, ти отримуєш стипендію, – каже ректор ТНПУ,

Усі вищі навчальні заклади також отримають право остаточного присудження наукових ступенів. Окрім цього, суттєво буде посилено антиплагіатні норми і відповідальність за них