додому суспільство “Україна: один народ – одна держава” – у держархіві діє нова виставка...

“Україна: один народ – одна держава” – у держархіві діє нова виставка до Дня соборності

732

22 січня Україна відзначає День соборності. Цього дня у 1919 році проголосили Акт воз'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Ця подія, кажуть історики, є знаменною в історії українського державотворення. З нагоди відзначення 95-ї річниці проголошення акту Злуки український земель у Державному архіві Тернопільської області підготували документальну виставку під назвою "Україна: один народ – одна держава".

"Однині воєдино зливаються одірвані одна від одної частини України – Західно-Українська народня республіка і Наддніпрянська велика Україна однині є єдина незалежна Українська народня республіка". Це рядки з Універсалу Директорії УНР про Злуку, який українцям зачитали 22 січня 1919 року.

Юрій Гумен, директор Державного архіву Тернопільської області: "В 19-му році відбулося об'єднання двох частин, уламків двох імперій, які залишилися у вир Першої світової війни після їх розпаду. Одна частина України була в складі Російської імперії, інша в складі Австро-Угорської імперії".

Акт злуки проголосили у Києві на Софіївській площі. 22 січня було оголошено вихідним. З 11 години почались урочистості, молебень, парад українських військ. Наступного дня "Акт злуки" ратифікував Трудовий Конгрес, проте повного об'єднання двох частин України так і не відбулося. Історики розходяться в думці, чи вдалося тоді досягнути соборності. Проте сходяться в одному: сьогодні Україна нарешті незалежна, а історія нашої держави має стати основним вчителем для усіх нас.

Петро Гуцал, доцент ТНПУ ім. В. Гнатюка: "Мало хто знає, в підручниках та історичних працях, які виходять про наш Тернопіль в останні роки, що рішення про Злуку обговорювалось, викристалізовувалось і остаточно було прийнято  в Тернополі. Ще в грудні, 26 грудня 1918 року, тернопільська газета опублікувала таке повідомлення, переговори. Тут був передставник УНР Григорій Сидоренко, відомий потім дипломат, все було обговорено. Лише потім, через переїзд уряду у Станіславів це було оформлено вже юридично законодавчо".

Мовою оригіналу про усі ці події говорять документи, зібрані працівниками обласного архіву у виставці "Україна: один народ – одна держава". У першому розділі представлені документи періоду УНР.

Андрій Цаль, головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області: "Це 18-19 роки. Тут найбільш цікавими документами є заява одного з вояків армії УНР Хоменка Олександра про вступ до армії УНР. А також записна книжка козака. Це свого роду паспорт, документ, в який вносились всі відомості про вояка, де служив, в яких бояв брав участь, якими нагородами був відзначений".

Другий розділ виставки висвітлює період ЗУНР. Серед іншого, звернення до громадян у тогочасних газетах, списки колишніх українських офіцерів та вояків українських армій. Останній розділ  – це матеріали періоду Злуки українських земель та про святкування Дня Соборності в різні роки.

Андрій Цаль, головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області: "Представлені документи про амністію колишніх дизертирів з нагоди прийняття Акту злуки українських земель.  Усім воякам, які покинули армію, які не прийшли на виклик до війська чи іншим чином ухилялися від служби в армії, їм оголошувалась амністія і одночасно  призначалась дата, коли прийти у військкомат".

Загалом виставка об'єднала більше півсотні документів і діятиме ще місяць.