додому культура У Тернополі завершились “Тернопільські театральні вечори. Дебют”

У Тернополі завершились “Тернопільські театральні вечори. Дебют”

887

 

У Тернополі завершився фестиваль молодої режисури "Тернопільські театральні вечори Дебют". Впродовж п'яти днів на малій та великій сценах обласного драматичного театру показували вистави молоді режисери зі Львова, Івано-Франківська, Коломиї, Рівного, Києва Вінниці та Тернополя. Журі визначило переможців у номінаціях, а головну нагороду не отримав жоден із учасників фестивалю.

Диплом за режисуру 1-го ступеня не присудили нікому. Диплом за режисуру другого ступеня отримали Богдан Ревкевич за виставу "Полліанна" Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької та Орест Пастух за виставу "Фатальні жінки Бальзамінова" Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка. Диплом за режисуру 3-го ступеня нагородили Оксану Бандуру за виставу "Я б тобі небо прихилив" Вінницького обласного українського академічного музично-драматичного театру імені Садовського.

Перший професійний театр "Тернопільські театральні вечори" ще у 1915 році заснував Лесь Курбас. Згодом цю традицію відновив художній керівник Тернопільського академічного драматичного театру імені Тараса Шевченка Михайло Форгель. Цього року "Тернопільські театральні вечори. Дебют"- десяті ювілейні, присвячені 125-й річнииці з Дня народження та 75-й річниці з дня трагічної загибелі Леся Курбаса. "Тернопільські театральні вечори. Дебют" – це єдиний в Україні фестиваль, де можна познайомитися з молодими режисерами та акторами, кажуть організатори.

Василь Неволов, професор, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, театральний критик: "Те, що "Тернопільські театральні вечори" мають свою нішу, своє обличчя, і зарекомендували себе настільки гарно, що стали стартовим майданчиком для багатьох режисерів. Це свідчить про коефіцієнт корисної дії даного фестивалю".

В'ячеслав Жила, режисер-постановник Тернопільського обласного академічного драматичного театру імені Т. Шевченка: "Хочеться щоб цей фестиваль для молодої режисури став визначальним для їх професії. Для чого? Для того, щоб до нас приїжджали театри з Європи, щоб ми тримали руку на пульсі. Бо вистава робиться один раз, завтра вона вже буде іншою, бо людина зіграє її завтра по-іншому. Для того, щоб молодий режисер побачив свого колегу, послухав старших викладачів, які вчать його".

Режисер, каже Василь Неволов, має бути і організатором, і постановником, і педагогом. Саме на ці критерії звертало увагу  журі "Тернопільських театральнтих вечорів. Дебют", визначаючи переможців. Режисерів, каже голова журі Федір Стригун, наразі випускають чимало, проте мало індивідуальностей.

Федір Стригун, народний артист України, лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка: "Вони не хочуть присвятити своє життя. Вони хочуть ставити свої вистави, вони хочуть бути вільними художниками, щоб їх цінили, але театральну справу, вони не беруть на свої плечі. Це знову ж таки не Курбас, який підставив свою голову, підставив свої плечі, віддав своє життя, віддав все, що мав".

Попри фінансові труднощі, бо про те чи будуть ювілейні, десяті "Театральні вечори. Дебют" не знали навіть розпочавши театральний сезон, фестиваль таки відбувся. Завершив його Львівський Національний академічний драматичний театр імені Марії Заньковецької виставою "Полліанна". В основі сюжету життя сироти дівчинки Поліанни, яка у всьому бачить позитив та живе своєю грою у радість. Добротою, щирістю, чистотою думок та дій вона змінила життя всього міста, навчивши багатьох людей простого шляху до щастя: "Завжди радіти". Журі визначило переможців у кількох номінаціях. Проте одну з головних номінацій за режисуру так і не присудило. Диплом за режисуру першого ступеня не отримав жоден з учасників фестивалю. Цього року на фестивалі започаткували нову номінацію "Мистецька надія". А на наступні "Тернопільські Театральні вечори. Дебют", крім нових номінацій чекатимуть й інші організаційні зміни.

Григорій Шергей, заслужений діяч мистецтв України, начальник  управління культури Тернопільської ОДА: "Я особисто буду стояти на тій позиції, разом з колегами з театру, про те що без попереднього перегляду вистав молодих режисерів, робити запрошення ми постараємося від цього відійти. Тобто має бути попередній перегляд, виїзд на місце і подивитися роботу того чи іншого режисера".

Олег Мосійчук, головний режисер Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка: "Потрібно буде створити фестивальний центр при театрі, який дійсно буде займатися відслідковуванням найкращих, найцікавіших робіт молодих режисерів. Для цього потрібно не тільки ентузіазм тих, хто прагне, ходить, шукає, вимолює, вициганює, випрошує. Я направду, бо думаю, що ми дуже добре цього року поставили питання: не буде коштів, не буде фестивалю".

"Тернопільські театральні вечори. Дебют."-  знаковий фестиваль, доки житиме театр , каже Федір Стригун, доти і відбуватимуться "Тернопільські театральні вечори. Дебют",  бо дуже потрібні молодим режисерам.