
Медична реформа офіційно стартувала. Реформування розпочинається із первинної ланки медицини. У Тернополі вже провели підготовчі заходи: міські заклади охорони здоров’я стали некомерційними, неприбутковими підприємствами. У місті також вже створили електронну реєстратуру, реєстр пацієнтів та лікарів, робочі місця медиків забезпечили комп’ютерами та оргтехнікою.
Заклади первинної ланки медицини зареєстровані в системі і-хелс та очікують початку квітня. Саме тоді стартує процес укладання декларацій, а згодом і угод на надання первинної медичної допомоги. Реформою пропонується оплата за фактично надані медичні послуги. Для цього створюється Національна служба здоров’я, яка з липня почне їх оплачувати або повністю або ж на умовах співоплати з пацієнтом.
– Держава гарантує такі напрямки медицини безкоштовно: екстрена невідкладна допомога, рододопомога, це первинна медична допомога, хоспісна і дитяча. Разом з тим, такі види допомоги, як ну, для прикладу, пластична хірургія і інші види медичної допомоги, які не загрожують здоров’ю, будуть надаватися з співоплатою пацієнтів, – розповідає начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення ТМР Ростислав Левчук.
Первинна медична допомога буде безкоштовна, як і всі види обстежень за направленням сімейного лікаря. Коли ж хворий з власної ініціативи хоче потрапити на прийом до вузького спеціаліста, він повинен за це заплатити. Починаючи з 2019 року особи, які не укладуть декларації, оплачуватимуть первинну медичну допомогу самостійно.
– Ніхто без допомоги не залишиться в перехідний період, вона буде надаватися в тому самому режимі. Очевидно, коли ми отримаємо затверджений в МОЗ гарантований пакет первинно-медичної допомоги, тоді ми можем більш детально говорити про те, яка послуга в той перелік послуг, їхня кратність, буде надаватися за державний кошт, – каже директор ТМКЗ “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Микола Медвідь.
Держава визначила напрямки роботи закладів охорони здоров’я, які фінансуватиме у вигляді субвенції. У Тернополі вже затвердили фінансові плани, якими встановили напрямки діяльності закладів охорони здоров’я відповідно до їх можливостей, профілю і потреб.
– Перша міська лікарня, або лікарня швидкої допомоги – це вся невідкладна екстрена медична допомога. Тобто ми зберегли, практично, її спеціалізацію. Плюс надання допомоги інфекційним хворим дорослим. Лікарня №2 – вся планова медична допомога, плюс акушерство, гінекологія і рододопоміжна допомога. Плюс амбулаторна служба – поліклініка – це другий рівень надання медичної допомоги, – пояснює Ростислав Левчук.
Третя лікарня займатиметься реабілітацією, відновним лікуванням, хоспісною і поліклінічною допомогою другого рівня для потреб центру первинної медико-санітарної допомоги. Для дитячої міської лікарні збереглись функції надання медичної допомоги дітям.
– Основним економічним фактором є вилікуваний випадок, склалась така ситуація, що дефіцит бюджету на виконання делегованих державою повноважень в Тернополі становить близько 70 мільйонів гривень. З них лише 50 млн – це заробітна плата і 20 млн це інші господарські потреби, – каже Ростислав Левчук.
Визначити ефективну модель функціонування галузі охорони здоров’я Тернополя в умовах реформування місту повинні допомогти міжнародні партнери, до яких місто звернулись за допомогою.