додому культура У Тернополі відкрили виставку підпільних газет

У Тернополі відкрили виставку підпільних газет

685

Найстаріший документ на виставці датується 1945 роком. Це видання Організації українських націоналістів, яка тоді боролася проти двох імперій, отже друкарні були підпільними і це можна вважати самовидавництвом, розповідає завідувач Тернопільського історико-меморіального музею політичних в'язнів Володимир Бірчак. Поряд із самвидавівськими підпільними газетами, на виставці можна побачити друкарську машину тих часів і унікальні шрифти.

Володимир Бірчак, завідувач Тернопільського історико-меморіального музею політичних в'язнів: "Тому в нас є цікава історія як повстанці з села Кордишів в селі, якому знаходився військкомат, це село Катеринівка, вони зробили напад на військкомат і під час нападу викрали ці шрифти для підпільної друкарні. Цікаво, що загорнуті були ці шрифти в так звані "учотні" карточки військовослужбовців. Власне, повстанці там їх зберігали, це також оригінальні експонати, які в нас представлені".

В експозиції також представлені "самвидавівські" газети кінця вісімдесятих – початку дев'яностих років. Це видання Народного Руху за перебудову "Тернове поле", Української Національної Асамблеї "Замкова гора", Спілки української молоді "Смолоскип" та інші. Також є ряд видань Литовського руху за перебудову.

Анатолій Вихрущ, директор Інституту національного відродження імені Ігоря Герети: "Я знаю тут ряд поетичних речей, які від серця йшли до серця, тут є прекрасні матеріали, бачите, тоді ніхто не думав ні про посади, ні про піар, до речі кажучи. Це просто був такий порив український, чистий і душевний".

Не тільки тих, хто видавав газети у підпіллі, і тих хто дописував, переслідували антиукраїнські режими. Страждали і ті, хто читав підпільну пресу, за це людям загрожували роки ув'язнення. Та на заборону зважали рідко. Газети переписували, а також інформацію передавали усно.

Орест Савка, старший науковий співробітник Тернопільського історико-меморіального музею політичних в'язнів: "Вона вже була переписана від руки, передавалася з хати в хату і буквально через кілька днів ця інформація доходила до всієї громади. Це було найважливіше бо радіо і телебачення не було, а навіть якби воно було все рівно Україна не була вільною, вона завжди була під окупацією або фашистською, або радянською".

Експрес-виставку підпільних газет усі охочі можуть оглянути у Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в'язнів та репресованих впродовж червня.