169 малюків сьогодні вперше переступили поріг оновленого дитячого садочка №18 у Тернополі. Понад два місяці тут тривав ремонт. Тепер у дитсадку нове все – від даху до меблів та оздоблення. Коштувало це 3,5 мільйона гривень. Гроші дав меценат. Міська влада закликає приклад наслідувати.
Урочистого відкриття оновленого садочка батьки і дітвора чекають із хвилюванням, а тому небаготослівні. Та вже на подвір'ї з'ясовується – садок подобається.
Вихованка дитсадка:
– Що тут гарного ?
– Сонечко.
Ігор Васильчишин, батько вихованки дитсадка:
– Тато був всередині?
– Звичайно, ліжка допомагали встановлювати.
– Як вам садочок?
– Гарний садочок, гарно все зроблено. Дуже сподобалось. Ми в захваті".
Оля Муравська, мама вихованки дитсадка: "Зовнішній вигляд прекрасний. Ми ще всередині не були, звичайно, але я надіюся, що ми отримаєм великі враження від садочка".
Врешті після недовгих слів урочистого відкриття – символічне перерізання стрічки і екскурсія дитсадком, де все нове – від даху до дитячих меблів, що на фоні дорослих здаються просто іграшковими. На нові килими навіть вихователі ступають роззуваючись. Такого масштабу ремонт дитсадка і закупівлю обладнання для нього міський бюджет Тернополя дозволити собі не може, визнає очільник міста, а держава грошей на це вже давно не виділяє, хоч і мала б це робити.
Cергій Надал, міський голова Тернополя: "Великі слова вдячності фонду "Оберіг добра". Власне, за його кошти цей садок повністю реконструйований. Сюда вкладено понад 3,5 мільйона гривень. Держава взагалі не виділяє коштів вже декілька років на проведення будь-яких капітальних витрат чи придбання обладнання. Всі кошти виділяються виключно з міського бюджету або за рахунок батьків, або за рахунок меценатів і спонсорів. Цього року було виділено на систему освіти, в тому числі на позашкільну освіту, найбільша сума коштів на проведення капітальних ремонтів, придбання обладнання, відкриття нових груп – це понад 5 мільйонів і це на все місто, і то ми не змогли вирішити всіх проблем, тільки частину. А тут 3,5 мільйона вкладається в один об'єкт. Звичайно, що без допомоги меценатів це було б неможливо зробити".
Оновлений дитсадок мають намір наповнити і новим виховним та освітнім змістом.
Ольга Похиляк, начальник управління освіти Тернопільської міськради: "Планується відкривати додаткові штатні одиниці: це і посаду логопеда, психолога, керівника гуртка, який буде мати можливість займатися і вивчати на початковому рівні іноземні мови – англійську мову, німецьку мову. Все буде створено для розвитку дитини".
Ходитимуть у цей дитсадок 169 дітей. Більше не приймуть, каже завідувач, бо групи заповнені вщерть. Додаткової плати з батьків обіцяють не брати.
Галина Баран, завідувач дитсадка №18 у Тернополі: "Перебування коштує так, як в усіх садочках, – 6 гривень в день. Більше і не буде коштувати. Це тільки за харчування батьки будуть оплачувати. І хочу ще додати, що вже такого не буде, як по інших садочках, що батьки завали там на вікна, на двері, на ремонт".
Що ж до ремонтів та оновлення усіх дитсадків Тернополя та закладів освіти загалом, то тут, каже міська влада, для меценатів – широке поле діяльності, оскільки держава у фінансовій скруті і держбюджет капвидатків на це не дає. На наше прохання міський голова підрахував, скільки грошей потрібно на доведення до ладу закладів освіти Тернополя.
Cергій Надал, міський голова Тернополя: "Якщо ми хочем добудувати школу в Кутківцях, на це потрібно понад 50 мільйонів гривень. Якщо ми хочемо зробити якісні ремонти в всіх школах для того, щоб менше турбувати батьків – можна порахувати: у нас є 70 закладів освіти, кожен заклад освіти потребує щонайменше 500 тисяч капіталовкладень. Тобто 40 мільйонів тільки на проведення цих ремонтних робіт плюс добудова школи… 100 мільйонів гривень – це та мінімальна потреба, яка би була потрібна сьогодні для міста."