Сьогодні у Тернополі відкрили меморіальну дошку воякам армії Української Народної Республіки. Пам'ятку, на якій викарбувані імена дванадцятьох героїв, встановили на вхідній брамі Микулинецького кладовища. Приурочили відкриття меморіальної дошки 95-й річниці бою під Крутами.
Досліджуючи тематику армії Української Народної Республіки, а саме період 1921 року, розповідає керівник ініціативи "Героїка" Павло Подобєд, виявили, що на Микулинецькому кладовищі у Тернополі поховано чимало вояків УНР – уродженців здебільшого Наддніпрянської України. Про це свідчить не один історичний документ.
– Ми подумали, що на жаль, ці хлопці не є пошановані в себе на малій Батьківщині, бо вони наче загинули десь далеко на Галичині, і в той самий час про них немає згадки і доброго слова у Тернополі. Так виникла ідея вшанувати ось цих 12 імен, які занесені на цю меморіальну дошку, – розповів керівник благодійної ініціативи "Героїка" Павло Подобєд.
Серед вшанованих сьогодні людей, вояків УНР – державні службовці, медики, учителі. Досі на Микулинецькому кладовищі збереглись лише дві могили – підполковника армії УНР Андрія Клима та генерала Євгена Мішковського.
– Могила Мішковського взагалі дивним чином збереглась, тут на її місці комуністи зробили смітник, і саме завдяки тому, що вона була засипана сміттям, вона збереглась і вже за часів Незалежної України історики розчистили її і ми можемо прийти і вшанувати генерала. Решта могил спітакала та доля, що в Наддніпрянській Україні – могили були понищені, викопували, а кітски обливали кислотою, щоб азгалі знищити. Або будувати автозаправочні станції, як скажімо у вінниці, тобто робили усе, аби знищити ці могили, – каже Павло Подобєд.
Сьогодні ж чимало молодих людей працюють над тим, аби відновити пам'ять про вояків Української Народної Республіки. Микулинецьке кладовище у Тернополі молоді дослідники називають без перебільшення унікальним. Тут похований уродженець латвії Іван Мельдер – учасник Першого Зимового походу, якого згодом вже посмертно нагородили званням лицаря зимовго походу. Його ім'я, як імена інших дівчат та хлопців з Києва, Полтавщини, Одещини, Вінничини, увіковічнили на меморіальній дошці.