додому освіта У Тернополі місцеві громади навчали, як отримати гроші на конкретні проекти

У Тернополі місцеві громади навчали, як отримати гроші на конкретні проекти

819

Представників місцевих громад Тернопільщини навчали, як отримати гроші на конкретні проекти. "Перспективи проведення Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядуваання та особливості його проведення в 2013 році" – такою була тема  семінару, що його організували Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, Тернопільські обласні рада та адміністрація. Насправді виграти цей конкурс і на умовах співфінансування втілювати потрібне для громади зовсім нескладно, кажуть ті представники місцевих громад, хто у конкурсі вже перемагав. Торік на Тернопіллі таких було вісім.

Основне завдання такого семінару, кажуть організатори, – навчити правильно писати проекти, аби потім вони у Всеукраїнському конкурсі перемагали.

Олег Боберський, заступник голови Тернопільскої обласної ради: "Організація такого семінару – це перш за все хороший спосіб донести інформацію до громад, що є інший спосіб отримання коштів, крім отримання бюджетних коштрів згідно з усталеними правилами, усталеними нормами. І грантовий підхід свідчить про конкурений спосіб, тобто той, хто хоче щось робити в себе в громаді, він має можливість подати проект, захистити проект і добиватися, щоб той проект був реалізований".

Так зробила Монастириська районна рада, вигравши торік Всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування в Україні із проектом "Туристично-рекреаційна зона відпочинку "Медоєво".

Василь Мельник, начальник відділу комунального майна Монастириської районної ради: "В нас ше в 60-ті роки було колись улюблене місце відпочинку Медоєво – таке озеро в лісочку, але з часом ніхто його не доглядав, воно запустилося, там воду спустили, воно при дорозі, люди там люблять відпочивати і ми його вирішили впорядкувати. Ми написали проект – довго то йшло, бо то новий проект, ми не знали як, але написали і він став переможцем на дев'ятому Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування в Україні. Нам виділили 200 тисяч, наші партнери і ще районна рада виділили гроші і ми мали 315 тисяч. На даний час ми вже освоїли майже половину і добре получається".

Якщо держава дає гроші, то чому ж їх не взяти і не використати на благо, подумали у Монастириській районній раді і натхненні минулорічною перемогою знову взяли участь у конкурсі з новим проектом.

Василь Мельник, начальник відділу комунального майна Монастириської районної ради: "Ше один проект розробили, який називається "Від райради до сільради через космос ближче". Це ми хочем комп'ютеризувати повністю, щоб ми по електронній пошті в сільради передавали свою інформацію – рішення сесії, інші документи. В нас буде сервер і ми будем мати зв'язок зі всіма сільськими радами. Думаєм, що виграєм, не знаєм, но в конкурс включили нас".

Організатори також стверджують: участь і перемога в конкурсі фінансово вигідна для місцевих громад.  

Василина Ісакова, представник дирекції Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування в Україні: "Держава гарантує сільській раді 100 тисяч при умові, що передбачити з місцевого бюджету 20% від загального бюджету".

Загальний бюджет проекту може сягати і мільйонів гривень – обмежень нема, кажуть організатори конкурсу і запевняють: популярність його серед громад Тернопільщини зростає.

Василина Ісакова, представник дирекції Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування в Україні: "А Тернопільщина молодець: в 2011 році подали двадцять з чимось проектів, вісім отримали гранти. Якість хороша".

Такі принципи конкурентності і співфінансування громад і держави в Україні – це європейський принцип, кажуть і в Тернопільській обласній раді.

Степан Барна, депутат облради, член Конгресу регіональних і місцевих влад Ради Європи: "В Європі досить широко практикується – залучення ресурсів за рахунок держави, але на проектній основі і в співфінансуванні органів місцевого самоврядування і проектів органів місцевого самоврядування. Практично вся без винятку проектна діяльність здійснюється на конкурсній основі. Таким прикладом є діяльність Державного фонду місцевого самоврядування".