додому здоров'я У святковий період побільшало звернень до гастроентерологів. Як не переїсти?

У святковий період побільшало звернень до гастроентерологів. Як не переїсти?

808

У святковий період побільшало звернень до гастроентерологів. Скарги на погане самопочуття після святкових днів обумовлені зокрема вживанням жирної їжі та переїданням. 

Українці здавна дотримувалися традицій у приготуванні до зимових свят. Дідух, колядки, щедрівки, посівальники є невід’ємною частиною кожної зими. Але найбільше уваги надають святковому столу. Дотепер залишилася традиція 12 страв на столі. Та часи змінюються й бажання приготувати якнайбільше смачних страв може нашкодити організму. Адже смачне не завжди корисне.

– Гастроентерологія – це мабуть та ділянка медицини, яка страждає найбільше після Різдвяних свят. Тому що цьому передують і в грудні, спочатку йдуть свята – це в нас заведено. І Миколая, і Андрія гарно посвяткувати, потім Різдво Католицьке, потім Новий рік, потім Різдво наше. Звичайно, це навантаження жоден, навіть здоровий організм не може перенести, повністю все те, що доводиться йому переносити. Тому що українська кухня – вона надзвичайно специфічна, – розповідає лікар-гастроентеролог міської комунальної лікарні №2 Світлана Шостак.

Українська святкова кухня дуже багата і різноманітна. Проте, більшість компонентів сучасних страв доповнюють жирні соуси: підлива, майонез та гострі спеції. Велика увага приділяється й солодощам, які не є корисними.

– Виходить так, що йде перевантаження на органи шлунково-кишкового тракту, на шлунок, на підшлункову. Ну а, звичайно, за ними страждає і печінка, і жовчевивідна система. Й таким чином кількість звернень надзвичайно велика. На жаль, Різдвяний вибір страв, вибір меню в нас характерний, специфічний. І треба вчитися, треба вчитися готувати по-іншому, треба вчитися готувати менше, готувати більш дієтичні страви, – говорить Світлана Шостак.

Навіть традиційні вареники з капустою, які ми звикли готувати на святкову вечерю, можуть спричинити чималий дискомфорт. Адже капуста роздуває кишечник, від чого страждають усі органи. Особливо, якщо таку їжу споживають діти. Раціон яких у святкові дні повинен залишатися корисним.

– Хоч, звичайно, на свята і більше солодощів, які дітки хочуть, більше цитрусових. Бо у нас апельсини, мандарини – асоціація новорічних свят. Це мусить бути мандарини, от такий гарний мішечок. А попри те, ще цукерки усякі, різні. А це все алергія, це все алергічні реакції. І це треба дуже балансувати і дуже дивитися. Скільки,чого треба давати і можна дозволяти дитині, – каже лікар-гастроентеролог.

Пам’ятайте, краще готувати корисні страви, без додавання гострих і жирних соусів, готувати менші порції і не переїдати. Не вживайте газованих і слабогазованих напоїв. Краще пийте узвар у ньому багато вітамінів або чай. Також, після свят не варто відразу намагатися схуднути. Бо різка зміна раціону може нашкодити вашому організму.