додому культура Цьогорічну виставку до Дня героя присвятили Небесній сотні

Цьогорічну виставку до Дня героя присвятили Небесній сотні

627

Світлини та інші матеріали, що засвідчують героїзм і жертовність українців у подіях минулої зими, коли люди на майдані відстоювали гідне життя, сьогодні представили у державному архіві Тернопільської області. До Дня Героя, який відзначають щороку 23 травня, у держархіві відкрили виставку "Герої не вмирають", присвячену Небесній сотні.

День Героїв в Україні відзначають щороку 23 травня, вшановуючи усіх тих, хто боровся за українську незалежність. Цього дня традиційно згадують лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, опришків, січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА, діячів ОУН. Втім цьогоріч з нагоди Дня героїв виставка у держархіві Тернопільскої області за своєю суттю значно ближча сучасним українцям. Тут представлені світлини та інші документальні матеріали про сумні і водночас звитяжні події грудня 2013 – лютого 2014 років, події, коли на майдані люди втрачали своє життя та здоров'я заради кращого майбутнього для себе і свого народу. Від тих подій минуло всього кілька місяців і слід їх у пам'яті учасників та очевидців Майдану досі яскравий, наче тоді.

– Як 18 числа ми проривалися в Київ, як ми голими руками в Ровно розкидали міліцію, щоб проїхати до хлопців в Київ… З нашої сотні з Маріїнки, вернулось 8 чоловік. Всі остальні без рук, без очей, – пригадує учасник захисту Майдану Роман Павлишин.

– Отримав вогнепальне поранення, контузію, від чого лікуюсь до сих пір. Це було дійсно дуже страшно, дуже, не знаю навіть як це сказати, багато з хлопців моїх знайомих, друзів, побратимів, з якими я тоді стояв пліч-о-пліч на розі вулиці Інститутської та провулку Кріпосного, їх зараз просто немає в живих. Таяк я був поранений, мене відвели вбік, мої хлопці далі воювали і до ранку мало що залишилось, – розказує учасник захисту Майдану Євген Панькевич.

У найгарячіших місцях під час кривавих подій на майдані був  співробітник держархіву та військовий кореспондент Ігор Крочак. Саме його світлини є основою представленої виставки "Герої не вмирають". Він розповідає, що фотографій на майдані зробив понад 15 тисяч, з яких планує випустити альбом а згодом і публіцистичну книгу. Втім досі він не може опрацювати відзняте і не лише через брак часу. Крізь об'єктив фотокамери тоді, каже, було менш нервово і емоційно сприймати те, що відбувалось, аніж нині переглядаючи впіймані кадри.

– Я не можу ще себе заставити повністю переглянути всі фотографії, тому що воно накатує емоції. Там було простіше, розумієте, я хочу сказати, що те що розказували нам старі фотографи, які пройшли Другу світову війну, на Майдані мені згадалося з повною силою, тому що мій Київ, столиця моєї держави представ переді мною в таких вогнях, в такому всьому, але себе треба було заставляти працювати. Тому оці штуки, апарат, він фактично рятував, – розповів військовий журналіст, головний спеціаліст держархіву Тернопільської області Ігор Крочак.

Потрапити на виставку "Герої не вмирають" у держархіві Тернопільскої області може кожен охочий. Водночас усіх, хто має матеріали, пов'язані з Майданом, просять приносити сюди, де усе це впорядкованим, вже за десятки років зможуть знайти історики майбутнього і знати правду про цю сторінку історії Незалежної України.