Як робити штучне дихання, непрямий масаж серця, зупиняти кров чи надавати допомогу при переломах. Що таке долікарська медична допомога навчають у Тернопільському національному медичному університеті імені Івана Горбачевського усіх охочих. На заняття можна приходити двічі на тиждень, у вівторок та четвер.
Щороку в Україні від нещасних випадків гине понад 65 тисяч людей. Якби третина населення володіла навичками надання домедичної допомоги, то рівень загибелі можна було б зменшити наполовину, кажуть у тернопільському медуніверситеті. Саме тому з ініціативи ректора тут вже три тижні працює робоча група викладачів та студентів-старшокурсників, які навчають тернополян надавати долікарську медичну допомогу.
– Ми маємо вже, фактично, дев'ятирічний досвід викладання домедичної допомоги, тому була створена програма, адаптована до цивільних громадян, які не мають базової медичної освіти. Зрозуміло, що її можна було зробити будь-якого обсягу, задача стояла все вписати в межах чотирьох годин. Тому дуже слушно запропонував наш ректор зробити 14 станцій, де працюють фахівці по вузьких напрямках практичних робіт. І ми вибрали такі ситуації, які можуть трапитись найчастіше в житті пересічної людини, – розповідає доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини ТДМУ ім. І. Горбачевського Арсеній Гудима.
– Групки намагаємось формувати невеличкі – 5-6 чоловік, для того щоб всі по всіх створених 14 станціях, де є конкретні проводяться навики по наданню допомоги при переломах, по зупинках кровотеч, наданню першої реанімаційної допомоги в межах домедичної допомоги, – пояснює проректор з лікувальної роботи ТДМУ ім. І. Горбачевського Надія Ярема.
Навчають тут не лише теорії. Як робити штучне дихання та непрямий масаж серця, наприклад, можна спробувати на манекенах. Сюди приходять люди різного віку та різних професій. Серед них Юрій. Він займається активним та екстремальним відпочинком. З такими захопленнями знати як надавати долікарську допомогу просто необхідно. З азами вже знайомий. Прийшов, аби знання закріпити та вдосконалити.
– На практиці був тільки один випадок, це що дівчина тонула, трохи водички випила. Але по старому способу просто підставивши дитячий м'яч, вона виплюнула цю воду, викликали швидку, і все добре.
Ольга Іванівна за професією бухгалтер. Про те, що у медичному університеті навчають долікарської допомоги дізналась з інтернету. Із ситуаціями, коли хтось потребував медичної допомоги, досі не стикалась, але провсяк випадок як надати її правильно вирішила навчитись.
– Мені потрібно це як в звичайному нашому житті, і коли, не дай бог, би виникли екстремальні ситуації.
За 3 тижні понад 400 тернополян навчились надавати долікарську допомогу та отримали сертифікати. Усіх охочих навчитись запрошують за адресою Коцюбинського, три щовіввторка та щочетверга. Заняття проводять о 14 та о 18.