додому культура Тернопільському обласному краєзнавчому музею – сто років

Тернопільському обласному краєзнавчому музею – сто років

614

Тернопільському обласному краєзнавчому музею – 100 років. Офіційно його відкрили 13 квітня 1913 року як Музей Подільського Товариства «Народної школи». Вже тоді його фонди вимірювались десятками тисяч експонатів. Нині їх сотні тисяч. Деякі з них, об'єднані у виставку живопису під назвою "Красо моя, Тернопілля" працівники музею пропонують переглянути цього місяця.

Вже століття Тернопільський обласний краєзнавчий музей – найбільше зібрання природних, історичних, етнографічних та побутових матеріалів і пам'яток Тернопільщини. Нині його фонди – це понад 180 тисяч експонатів. Стаціонарна епкспозиція створена 30 років тому, але завжди актуальна.

Олег Боберський, заступник голови Тернопільської облради: "В 1913 році, коли створювався музей, він створювався за кошти громади, за кошти городян, як спосіб вивчення історії рідного краю. Зараз, через 100 років, ми повинні по-новому глянути на музей, на ці експозиції і зробити музей місцем знайомства не тільки тернополян, а й жителів України з тими експонатами, які є в нашому музеї".

А пишатися тернополянам є чим. На весь світ область прославили роботи Іоана Георга Пінзеля, які кілька місяців експонувались у паризькому Луврі. Проте таких шедеврів у музеї немало. Про них, вважають митці, мають знати всі.

Петро Гоч, заступник голови Тернопільської облдержадміністрації: "А в нас виявляється Хворостецького більше 130 робіт зараз зберігається в нашому музеї. А ті, хто цікавиться мистецтвом, шукають, де можна подивитися. А в нас можна подивитися. Якщо ми кажемо про Шатківського, 39 робіт також в нашому музеї зберігається, тільки треба показати, вміти виставити і проявити зацікавленість у всіх, навіть в тих, хто не цікавився ніколи мистецтвом, щоб вони сюди прийшли".

До 100-річчя музею заплановано чимало заходів. З цієї нагоди у його виставковій залі відкрили виставку живопису.

Степан Костюк, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею: "Виставка "Красо моя, Тернопілля" охоплює 38 полотен живописців України. Умовно поділяється на 2 розділи. Це уродженці Тернопільщини, зокрема Іван Хворостецький, Андрій Ткаченко, люди, які зробили великий внесок в українське мистецтво. Серед відомих художників східної України – Сергій Шишко, Василь Непийпиво, Микола Глущенко".

Григорій Шергей, начальник управління культури Тернопільської облдержадміністрації: "Це початок великої роботи, адже відзначення сторіччя музею не завершиться 20,21 і 22 травня. Це буде цілий рік. А власне 20 травня відбудеться урочиста академія в обласній філармонії, де ви зможете почути про творчий шлях музею, його кращих працівників, його історію".

Експонати музею цікаві малим і дорослим. Хтось захоплюється картинами, а хтось старовинними знаряддями праці. Тому попереду – чимало нових виставок, як от археологічної колекції чи колекції стародруків.

Степан Костюк, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею: "Плануємо потужну виставку етнографії. Тільки у фондах нашого музею налічується 500 рушників. Плануємо зробити виставку рушника. В нас потужна колекція жіночих головних уборів і прикрас. Ми плануємо показати людям костюм, народний стрій, який зберігається в наших фондах, з різних регіонів".

Щороку експонати Тернопільського обласного краєзнавчого музею оглядає понад 200 тисяч людей. Стати одним з відвідувачів можете і ви. Виставка "Красо моя, Тернопілля" діятиме до середини травня.