додому Новини Тернопільщина може стати енергетично незалежною

Тернопільщина може стати енергетично незалежною

650

vlcsnap-2015-05-26-13h27m56s102Енергетично незалежною може стати Тернопільщина, а за нею й уся Україна. Про це говорили у Бережанах на міжнародній науково-практичній конференції “Біоенергетика і сталий розвиток сільських територій”. Захід провели у відокремленому підрозділі Національного університету біоресурсів і природокористування України “Бережанський агротехнічний інститут”. В конференції взяли участь науковці з України та закордону.

У “Бержанському агротехнічному інституті” Національного університету біоресурсів і природокористування України можливості біоенергетики вивчають близько 15 років. Кажуть – сьогодні Україна не просто готова, а повинна працювати в цьому напрямку, адже викопні енергоносії газ і вугілля є дорогими, можуть вичерпатися, при переробці шкодять довкіллю, і дістаються нині не легко, зокрема через конфлікт із Росією та проведенням антитерористичної операції на Сході. Завдяки ж біомеханізмам Україна може бути енергетично незалежною. Про це зокрема говорили у Бережанах на міжнародній конференції “Біоенергетика і сталий розвиток сільських територій”, в якій взяли участь науковці з України та з-за закордону.

– Я займаюся генерально охороною середовища і відновлювальною енергетикою. В звязку з цим мені цікаво як це в Україні. Під час моїх досліджень моїх багаторічних звязків з німцями, Голандією, Данією, Іспанією, Фінляндією в напрямку відновлювальної енергетики видається цікавою річчю порівняти, як вигладає ситуація на Україні, як виглядає в Польщі, як може це розвиватись, – розповідає професор Академії технічно-гуманітарної у Бельско-Бяла, Польща Ян Цебуля.

– Нам треба думати над тим як зменшити споживання викопних джерел енергії і розвивати технології, які б замінили ці джерела на більш сучасні, прогресивні і забезпечили Україну не тільки скажемо газом чи електрикою, а щоб забезпечили робочими місцями, – говорить директор Боярського коледжу екології і природних ресурсів, кандидат технічних наук Сергій Кропивко.

Усе це у найближчий час можливо запровадити на Тернопільщині, кажуть представники “Бережанського агротехнічного інституту”, які вже розробили 4 відповідні проекти. Стосуються вони переробки залишків (наприклад соломи) від сільськогосподарських культур, які вирощують в Тернопільській області, отримуючи із цього якісну електроенергію.

– Впровадити цей проект буде не просто, тому що він потребує значних інвестицій, близько 40 мільйонів євро, якщо вцілому орієнтуватися на вартість даного проекту, але окупність цього проекту буде не більше п’яти років. І зрозуміло питання тут полягає не тільки у вартості але і у безпеці, в першу чергу в енергетичній безпеці і у диверсифікації енергетичного ринку України, – каже один із розробників пректу, заступник директора “Бережанського агротехнічного інституту” Зеновій Колос.

При цьому є можливість зниження ціни на енергоносії.

– Ми диверсифікуємо ринок. Тобто, споживач буде мати можливість вибору, тому що зараз вибору фактично в споживача просто немає. В нас є монополія відповідних, скажемо так, установ, скажемо. З одного боку це є облгази, з другого боку, значить райони електричних мереж, і споживач як такий вибору немає. Ми, коли ми вийдемо на ринок і, скажемо так, представим свій продукт, споживач буде мати вибір і з цим самим появиться конкуренція, відповідно це і вплине на ціну, значить, товару, – каже Зеновій Колос.

Учасники міжнародної науково-практичної конференції “Біоенергетика і сталий розвиток сільських територій” сподіваються, що їх напрацювання вже незадовго будуть втілені.