додому здоров'я Тернопільщина готується до боротьби з лихоманкою Ебола

Тернопільщина готується до боротьби з лихоманкою Ебола

830

vlcsnap-2014-09-23-17h03m05s146Спалах лихоманки Ебола в Західній Африці може заразити близько 20 тисяч людей ще до початку листопада. Про це заявила Всесвітня організація охорони здоров’я. Інфекція буде продовжувати рости в геометричній прогресії, незважаючи на ізоляцію хворих, попереджають фахівці. За даними ООН, кількість загиблих сягнула понад дві з половиною тисячі людей. Чи загрожує Ебола Україні? На Тернопільщині готують лікарні, обстежують іноземних студентів та навчають медиків.

Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію, в якій оголосила вірус Ебола загрозою миру і безпеці. Перші симптоми хвороби – швидке підвищення температури до 38-39 ° тривалістю п’ять-сім днів, сильний головний біль, біль у суглобах та м’язах. Далі з’являється сухий кашель, колючий біль у грудній клітці. На другий-третій день з’являється біль у животі, нудота, пронос. В окремих випадках може бути висип на четвертий-п’ятий день хвороби — спочатку на обличчі, потім на шкірі грудної клітки, здатний поширюватися й на інші частини тіла.

– В нашому Тернополі є певна також загроза, є певна кількість студентів, які навчають у вишах з країн Західної Африки. Але на сьогоднішній день є таке поняття як інкубаційний період, він складає від 2 до 21 дня. Сьогодні ми маємо на календарі вже 23 вересня, навчання розпочалось з 1 вересня. Тобто інкубаційний період вже завершиться або доходить до кінця, – каже Володимир Курило, директор департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА

На Тернопільщині готують лікарні, продовжують перевіряти іноземних студентів та навчають медиків.

– Нами розроблено алгоритм дій медичних працівників. В центрі екстреної медичної допомоги визначений санітарний транспорт, бригади медичних працівників, які будуть здійснювати транспортування хворого. На превеликий жаль хочу сказати, що так склалося історично, що в нас немає інфекційної лікарні,а роль обласного закладу виконує обласне інфекційне відділення на базі лікарні швидкої допомоги. Керівництвом міста, міською організацією охорони здоров’я розроблено ряд заходів щодо реорганізації даного закладу, – зазначив Володимир Курило, директор департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА

Передається вірус дуже легко, через будь-яку рідину організму, навіть через секрети, тобто заразитися можуть і ті, хто надає допомогу хворому. Відтак в обласному департаменті охорони здоров’я розробляють засоби захисту і для медиків.

АЛГОРИТМ
дій з метою активного виявлення випадків
хворих на лихоманку Ебола

  • Уточнення списків студентів з країн Ліберія, Гвінея, Нігерія, Сьєрра-Леоне (прізвище, дата народження, курс, група)
  • Інформація щодо прибуття в м. Тернопіль (дата, місце проживання).
  • Організація медичного огляду студентів лікарем-інфекціоністом в день прибуття у м. Тернопіль.
  • Збір епіданамнезу (день вибуття з вищеперерахованих країн, транспорт на якому прибув в Україну, дата прибуття в Україну, дата прибуття в м. Тернопіль)
  • Організація медспостереження протягом 21 дня з моменту виїзду з рідної країни (щоденно – середнім медпрацівником, 1 раз на тиждень лікарем)
  • Умови проживання в гуртожитку – наявність протічної гарячої води, дотримання основних санітарних вимог.
  • З метою уникнення поширення інфекції доцільно організувати проживання прибулих студентів в межах інкубаційного періоду в одному гуртожитку.
  • Провести роз’яснювальну роботу серед прибулих студентів щодо клінічних ознак хвороби, обов’язковості звернення за меддопомогою, достовірності інформації про перебування за кордоном.

При виявленні клінічних симптомів:

  • Звернення за меддопомогою.
  • Подача термінового повідомлення Ф 058/0 в Держсанепідслужбу про випадок підозри на хворобу Ебола з обов’язковими даними про контактних.
  • Організація транспортування швидкою допомогою в інфекційний стаціонар.
  • Інформування про випадок підозри на захворювання в Департамент охорони здоров’я ОДА, деканат, ректорат.
  • Медичне спостереження за контактними (21 день з моменту контакту із хворим)

ПАМ’ЯТКА
для медпрацівників з метою активного виявлення випадків
хворих на лихоманку Ебола

    1. Уточнення списків студентів з країн Нігерія, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Гвінея (прізвище, дата народження, курс, група).
    2. Інформація щодо прибуття в м. Тернопіль (дата, місце проживання).
    3. Медичний огляд студентів лікарем-інфекціоністом у день прибуття в м. Тернопіль.
    4. Збір епіданамнезу (день вибуття з вищеперерахованих країн, транспорт на якому прибув в Україну, дата прибуття в Україну, дата прибуття в м. Тернопіль).
    5. Організація медспостереження протягом 21 дня з моменту виїзду з рідної країни (щоденно – середнім медпрацівником, 1 раз на тиждень лікарем)
    6. Умови проживання в гуртожитку – наявність протічної гарячої води, дотримання основних санітарних вимог.
    7. З метою уникнення поширення інфекції доцільно організувати проживання прибулих студентів в межах інкубаційного періоду в одному гуртожитку.
    8. Провести роз’яснювальну роботу серед прибулих студентів щодо клінічних ознак хвороби, обов’язковості звернення за меддопомогою, достовірності інформації про перебування за кордоном.
    9. Подача термінового повідомлення Ф 058/0 в Держсанепідслужбу про випадок підозри на хворобу Ебола з обов’язковими даними про контактних осіб.
    10. Організація транспортування швидкою допомогою в інфекційний стаціонар.

Інформування про випадок підозри на захворювання в Департамент охорони здоров’я ОДА, деканат іноземних студентів, ректорат.

  1. Медичне спостереження за контактними (ізоляція на 21 день з моменту контакту із хворим)

ПАМ’ЯТКА
для осіб, які прибули із Нігерії, Сьєрра-Леоне, Ліберії, Гвінеї:

У випадку виникнення перших симптомів інфекційного захворювання (підвищена температура тіла, катаральні явища, кровоточивість, болі в животі, діарея, висип) необхідно негайно телефоном викликати медичну допомогу (швидка допомога тел. 103, сімейний лікар поліклініки за місцем проживання, лікар лікувального центру ТДМУ гуртожитку тел. 52-74-02). До прибуття допомоги слід самоізолюватися, зачинити двері, вікна, вентиляційні отвори. Присутнім на момент виникнення захворювання контактним особам слід також дочекатися прибуття медпрацівника.

ПАМ’ЯТКА
дій працівників гуртожитків, навчальних корпусів і викладачів з метою активного виявлення випадків
хворих на лихоманку Ебола

У випадку виникнення перших симптомів інфекційного захворювання у студентів, які прибули із країн Західної Африки (підвищена температура тіла, катаральні явища, болі в животі, діарея, висип) необхідно невідкладно телефоном викликати медичну допомогу (швидка допомога тел. 103). До прибуття медичної допомоги слід ізолювати хворого в окрему кімнату, зачинити вікна і двері. Ізолювати всіх контактних осіб у кімнаті їх попереднього перебування, попередити доступ туди інших осіб. Невідкладно інформувати про випадок захворювання, деканат іноземних студентів, ректорат.

Організація, виявлення, транспортування та госпіталізація хворих з підозрою на геморагічну гарячку Ебола

Принципи організації первинних протиепідемічних заходів однакові для всіх ОНІ.

  • виявлення хворого
  • інформація про виявлення хворого
  • ізоляція хворого з наступною його госпіталізацією
  • уточнення діагнозу
  • обсерваційні, карантинні або інші обмежувальні заходи
  • лікування
  • виявлення померлих від невідомих причин, розтин трупа, взяття матеріалу для бактеріологічного і вірусологічного досліджень; знезараження, правильне транспортування та поховання трупів.
  • виявлення, ізоляція контактних осіб
  • медичне спостереження за населеням
  • провізорна госпіталізація всіх хворих, характер захворювання яких не виключає діагнозу ОНІ
  • дезинфекція
  • санітарна освіта

При виявленні хворого з ОНІ в амбулаторно-поліклінічному закладі прийом усіх хворих припиняють. Хвороґо залишають на місці виявлення до госпіталізації в спеціалізований інфекційний стаціонар. За необхідності йому надають екстрену медичну допомогу.

Не виходячи з приміщення, де перебував хворий, лікар по телефону або ч/з посильного, який не був в контакті з підозрілим, замовляє необхідні медикаменти, укладки захисного одягу і для взяття матеріалу для лабораторного дослідження, засоби особистої профілактики і терміново сповіщає головного лікаря відповідного лікувального закладу, КЗТОР “Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” та Держсанепідслужби. Схема сповіщення має бути у кожному ЛПЗ на помітному місці. Необхідно мати засоби індивідуального захисту з розрахунку для персоналу поліклінік і ФАПів по 1 комплекту на 1 зміну осіб, зайнятих беспосередньо обслуговуванням хворих.

Забороняється вхід у медичний заклад і вихід з нього. Закривають усі вхідні двері, припиняється спілкування між поверхами. Виставляють пости біля кабінету, де перебуває хворий, біля вхідних дверей поліклініки і на поверхах. З кабінету, де перебуває хворий, забороняється виносити речі, передавати амбулаторні карти в реєстратуру до проведення заключної дезінфекції. При підозрі на геморагічні гарячки у кабінеті закривають вікна і двері, відключають вентиляцію. Вентиляційні отвори заклеюють лейкопластиром.

Лікар залишається з хворим до прибуття евакобригади. Він зобов’язаний закрити ніс і рот рушником чи маскою, зробленою з підручних засобів ( вати, марлі, бинта).

Складають списки осіб, що були в контакті з хворим у даному лікувальному закладі, за місцем проживання та медичного обслуговуючого персоналу.

При цьому зазначають прізвище, ім’я та по- батькові контактних осіб, рік народження, місце проживання та роботи, контакт з хворим ( де, коли, ступінь, тривалість). У кабінеті, де було виявлено хворого, проводять поточну дезинфекцію 0.1% p-нy бланідаса, а після госпіталізації- заключну дезинфекцію.

Якщо хворого було виявлено не в поліклініці, а вдома, в готелі, на транспорті, лікар, який виявив його, зобов’язаний сповістити про це головного лікаря поліклініки, викликати спеціалізовану машину ” Центру екстренної медичної допомоги та медицини катастроф “,

залишитися з хворим, вживши заходів особистої безпеки, і надати йому за необхідності екстренну медичну допомогу. Потім лікар повинен супроводити хворого до місця госпіталізації, після чого сам підлягає обсервації і екстренній антибіотикотерапії.