Тернопіль став одним з трьох українських міст, які обрав Світовий банк для реалізції проекту енергозбереження. Наше місто стане прикладом для інших середніх міст, Київ – для великих, Кам’янець-Подільський – для малих. В рамках проекту фахівці Світового банку протягом 6 місяців будуть проводити у цих містах енергоаудит, порівняють його з використанням ресурсів у європейських країнах, визначать найбільш енергозатратні об’єкти і запропонують нам шляхи економії. Усе це – за гроші Світового банку. Він же запропонує і потенційних інвесторів, які готові вкласти гроші в енергозбереження міста.
За депутатськими столами – керівники комунальних підприємств, представники ЖЕКів і ОСББ. Слухають фахівців Світового банку. Ті навчають, як підвищити енергоефективність у житлово-комунальних господарствах. Іноземці запевняють, їм можна вірити, адже в Україні працюють більше 20-ти років і нині впроваджують проекти на сотні мільйонів гривень. Для участі в одному серед десятків претендентів обрали Тернопіль. Наше місто стане прикладом для середніх українських міст. Київ – для великих, Кам’янець-Подільський – для малих.
– Яким чином був вибраний Тернопіль. В Україні дуже багато середніх міст, тому ми застосували багато критеріїв відбору. Одним з цих критеріїв було бажання міста впроваджувати програми енергозбереження, але не просто наміри, а й конкретні результати в покращенні енергоефективності, які вже є на сьогодні, – розповідає керівник програми сектору інфраструктури та стабільного розвитку Світового банку Тамара Сулухія.
У 2012 році Тернопіль підписав «Угоду мерів», яка передбачає зменшення споживання енергії на 20%. У той час при бюджеті міста у 800 мільйонів гривень енергоспоживання становило майже вдвічі більше – понад півтора мільярди гривень, каже міський голова. Почали впроваджувати енергозберігаючі технології – і на сьогодні економимо більше 20% газу. Іноземці ж покажуть, як і де можемо заощаджувати ще більше.
– Зараз буде працювати група експертів в Тернополі десь до кінця грудня, вони зберуть всю енергію про енергоспоживання, далі до початку лютого вони проаналізують її з врахуванням споживання, яке є сьогодні в Європі і світі, і вже після того будуть пропонувати свої шляхи вирішення. Ми очікуємо, що завершення роботи буде десь в травні-червні місяці, – говорить міський голова Тернополя Сергій Надал.
Крім цього, Світовий банк запропонує і потенційних інвесторів, за чиї гроші програми з підвищення енергоефективності будуть впроваджувати в місті. Витрати ж на аналіз ситуації банк бере на себе.
– Роботи ці робляться без затрачання бюджетних коштів, фінансує роботи повністю Світовий банк. Якби ми такі роботи замовляли за гроші, то це було б не менше 300-400 тисяч доларів, – каже Сергій Надал.