Тернопіль – місто підписант Угоди мерів – Схід. Така добровільна ініціатива у сфері сталого енергетичного розвитку міст та регіонів започаткована Європейським Союзом і спрямована на вирішення найболючіших енергетичних проблем громад Європи та кліматичних проблем людства. Підписанти угоди добровільно беруть на себе зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати обсяги використання відновлюваних джерел енергії на своїх територіях.
В Україні споживання тепла на квадратний метр у 2-3 рази перевищує показники в країнах ЄС. Це питання поведінкового, організаційного та адміністративного характеру, каже керівник команди програми “ЄС-Угода Мерів-Схід” Святослав Павлюк. Угода мерів має на меті розвивати спроможність міст розробляти ти виконувати місцеву політику енергозбереження так, щоб скоротити споживання палива та викиди СО2 на 20% до 2020 року.
– Матриця поведінки для міст, яку ми пропонуємо, так званий план дій сталого енергетичного розвитку – це певний алгоритм, яким місто може запровадити порядок на своїй території, зрозуміти, що в нього відбувається, зробивши так званий енергоменеджмент, виписати, зробити реєстр скільки палива в нього використовується, і на основі цих енерговитрат розробляти інвестиційні програми, бачачи, де є перевитрати, бачачи ці піки, і вже тоді шукати інвестиції під ці проекти, які є очевидними, – розповідає керівник команди програми ЄС-Угода Мерів-Схід Святослав Павлюк.
До проекту приєдналася і Тернопільська облдержадміністрація.
– 2 мільярди щороку населення області, бюджетні організації, установи, підприємства сплачують за енергоносії. Досвід польських колег стверджує, що ми можемо скоротити такі видатки мінімум на 1%, а вони говорять навіть і про 30%. Від 2 мільярдів – 200 мільйонів – це величезний ресурс для Тернопільщини, який міг би бути вкладений в споживчий ринок, на витрати домогосподарства і, водночас, міг би бути спрямований на інвестування, – каже в.о. голови Тернопільської ОДА Леонід Бицюра.
Угоду мерів вже підписали близько 80 українських міст, серед яких і Тернопіль