Теплотраси Тернополя готують до зими. Для цього відповідно до раніше затвердженого графіка по черзі зупиняють комунальні котельні міста. І поки їх ремонтують, комунальники замініюють і труби теплотрас.
Поки зупинена котельня, в кінці вулиці Лесі Українки практично на перехресті з вулицею Протасевича планово замінили частину труб теплотраси і поклали сімдесят метрів нових поліуританових труб. Здавало б ся, – виконали, що запланували і кінець ремонту. Однак. На протилежному боці вулиці Лесі Українки практично на зупинці громадського транспорту – теж ремонт. Роботи – не плановані.
Василь Штопко, заступник директора КП "Тернопільміськтеплокомуненерго": "Після гідравлічного випробування появилася дирка. Ми розкопали, замінили труби – 20 метрів труб замінили діаметром 400, зараз будем засипати. Але, на жаль, при пуску води знов появилася вище дюрка. Но воно – термін цієї теплотраси вже вийшов – вона працює вже більше 25 років".
Саме через зношеність мереж і додається роботи комунальникам: 70% труб теплотрас Тернополя вичерпали свій термін експлуатації. Тому й позапланових робіт і розкопок більше, як планових. Однак краще виявити і відремонтувати проблемні місця влітку, ніж серед зими ліквідовувати прориви та залишати тернополян і без гарячої води, і без тепла, вважають у "Тернопільміськтеплокомуненерго". Тому самі комунальники при літніх ремонтах випробовують мережі на міцність.
Василь Штопко, заступник директора КП "Тернопільміськтеплокомуненерго": "15 було планових. На сьогоднішній день ми вже 12 зробили, дві – в роботі, одну ще не починали, но там невелика, але помимо того ми кожну телотрасу проводим гідравлічне випробовування на 16 атмосфер і якщо взяти, то, крім тих 15-ти планових, ще появилося більше 80-ти".
Звісно, кожну трубу теплотраси, у якій влітку виявили пошкодження, добре було б замінювати на поліуританову, як на куті вулиць Лесі Українки і Протасевича, однак через брак грошей це неможливо. Тому під час непланових ремонтів діряві труби замінюють на звичайні чорні, додатково їх утеплюючи та ізолюючи. Такі труби у п'ять разів дешевші за поліуританові, і термін експлуатації їх – до 25 років, тоді як у поліуританових – до п'ятдесяти. Заміна ж 70% теплотрас Тернополя на поліуританові обійшлася б у суму нині до смішного фантастичну.
Василь Штопко, заступник директора КП "Тернопільміськтеплокомуненерго": "- Ми рахували ще в цінах 2010 року, то близько 400 мільйонів.
– А на це літо є скільки?
– А на це літо – десь до 3 мільйонів".
У "Тернопільміськтеплокомуненерго" твердо обіцяють від графіка ремонтів не відстати і гарячу воду тернополяни, чиї котельні зараз зупинені на ремонт, отримають, як тільки ремонт теплотрас і котелень буде завершений, тобто відповідно до раніше затвердженого графіка. А ще комунальники запевняють: до початку опалювального сезону і теплотраси, і котельні технічно будуть готові. Працівники "Тернопільміськтеплокомуненерго" сподіваються, що наступний опалювальний сезон у Тернополі, як і попередні, мине без аварій та зупинок теплопостачання. Принаймні, зараз вони роблять для цього усе можливе.