додому Новини Собор Пресвятої Богородиці: історія свята, прикмети, традиції

Собор Пресвятої Богородиці: історія свята, прикмети, традиції

593

26 грудня за новим церковним календарем відзначають Собор Пресвятої Богородиці. У народному календарі – Бабині каші. Розповідаємо про традиції цього дня і заборони, народні прикмети та що відзначають у церкві 26 грудня за старим стилем.


Цього дня церква з хвалебними і подячними піснями звертається до Богоматері, від якої народився Ісус Христос.  Встановлено це свято для її вшанування відразу після Різдва Господа.

Собором цей день називається тому, що на відміну від окремих свят на честь Пресвятої Богородиці (наприклад, Її Зачаття, Різдво, Благовіщення і пр.) в даний день відбувається загальне (соборне) святкування також інших осіб, близьких Пресвятій Діві Марії і Господу Ісусу Христу. Так, разом з Богоматір’ю , у святкування Собору також відбувається пам’ять тих, хто був близький до Спасителя: святого Йосипа Обручника , царя Давида (предка  Ісуса Христа) і святого Якова, брата Господнього, сина від першого шлюбу святого Йосипа Обручника, який супроводжував разом із батьком Матір Божу і Богонемовля Ісуса при втечі в Єгипет.

Свято Собору Пресвятої Богородиці має давнє походження, його встановлення належить до ранніх часів Християнської Церкви. Вже в 4 столітті Єпифаній Кіпрський, а також святий Амвросій Медіоланський і блаженний Августин у своїх повчаннях на свято Різдва Христового з’єднували хвалу народженому Боголюдини з хвалою народила Його Діві. Офіційне вказівку на святкування Собору Пресвятої Богородиці наступного дня після Різдва Христового можна знайти в 79 правилі VI Вселенського Собору , що відбувся в 681 році.

Традиції цього дня

У народі свято отримало назву Бабині каші та Бабине свято, і сприймалося як жіночий день, коли господині самі влаштовували колядування, відвідували баб-повитух, пригощали один одного кашею, спеціально приготованою для такого випадку. Особлива увага сьогодні приділяється породіллям та всім сім’ям, які чекають на народження дитини. Тому в народі назва цього свята – Бабині каші.

Також сьогодні у церквах та будинках прийнято запалювати свічки за упокій, замовляти панахиду та поминати померлих родичів.

Прикмети

  • Сороки ходять по снігу – буде тепло;
  • сонце цього дня – січень буде ясним і морозним;
  • яка погода цього дня і 11 наступних днів – така буде кожен місяць прийдешнього року;
  • якщо голосно щебечуть синиці, то варто чекати нічних заморозків, а якщо заспівав зяблик – то скоро буде відлига;
  • якщо після заходу сонця небо червоного кольору – готуйтеся до лютих морозів.