додому Головні Схожа конфліктна ситуація з Росією спостерігається на півночі Польщі

Схожа конфліктна ситуація з Росією спостерігається на півночі Польщі

2160

Звівши Керченський міст, Росія отримала можливість здійснювати незаконний контроль над суднами, які перетинають Керченську протоку, і блокувати в будь-який момент українські порти в Азовському морі. Загалом російський сценарій уже відпрацьований. До прикладу, схожа конфліктна ситуація спостерігається на півночі Польщі. Про що йдеться, розповіли наші західні сусіди, коли ми півроку тому там побували.

Ельблонзький порт знаходиться на території північної Польщі. Далі – російський Калінінград і вихід у Балтійське море. Порт сьогодні працює далеко не на повну потужність. Із 33-ох успішно діючих портів Польщі цей залежить від примх Росії.

-Потенціал Ельблонзького порту на сьогоднішній день 1 -1,5 мільйона тонн. Ми його не використовуємо через брак вільного доступу до екваторії Балтійського моря, – розповів директор Ельблонзького порту АРКАДІУШ ЗҐЛІНЬСКІ.

З польського порту Ельблонґ в море можна вийти лише через російську територію, – такою була задумка Йосипа Сталіна. І періодично проблем а загострюється. До прикладу, 2005 Росія обмежила рух суден через Віслинську затоку, де проходить морський кордон Польщі з Росією, дозволивши курсувати лише російським і польським кораблям. Таку ситуацію поляки називають абсурдною. Віслинська коса і судноплавство – це територія Польщі і її власність, але Пілавська протока, що сполучає Віслинську затоку та Балтійське море, належить до Російської Федерації. Кораблі, якіхочуть зайти з Балтики до порту в Ельблонґу, тобто до Віслинської затоки, мусять пропливати єдиною, Пілавською протокою, а це вимагає згоди РФ, бо це її територія. Тож щоб рухатись власними водами, поляки мають спитати дозволу у сусідів. У 2009-му урядовцям вдалось підписати взаємне порозуміння про вільне плавання. Саме у цей період Євросоюз виділив гроші на зведення митниці, тут очікували припливу туристів і збільшення товарообігу.