додому Головні Що змінить медична реформа розповіли тернопільські лікарі

Що змінить медична реформа розповіли тернопільські лікарі

1462

19 жовтня, під час засідання, Верховна Рада ухвалила законопроект про медреформу. За закон “Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів” у другому читанні проголосували 240 народних обранців. Медичній реформі пророкують велике майбутнє, – щонайменше, знищення “совкових” методів. Які ціни отримаємо у 2018-му і хто за все платитиме?

ЧИТАТИ ТАКОЖ: “Голос громад”. Ефір №5. Медична реформа

Дискусії навколо медичної реформи продовжуються навіть після прийняття закону. Вже з наступного року пацієнти та лікарі матимуть зовсім нові стосунки з системою охорони здоров’я.

– Ті закони, які прийняті Верховною Радою, дозволять покращити рівень надання медичної допомоги з однієї сторони, а також дозволять пацієнту отримати безкоштовно медичну допомогу в медичних установах, – розповідає головний лікар Тернопільської комунальної міської лікарні швидкої допомоги Ярослав Чайківський.

Держава перестане платити гроші за утримання медзакладів, а оплачуватиме конкретну послугу надану конкретному пацієнтові. З початку 2018 року пацієнту потрібно обрати лікаря первинної ланки незалежно від місця реєстрації. Послуги та базові аналізи – безкоштовні.


Українці самі обиратимуть собі лікаря – терапевта, педіатра, або ж сімейного. З ним напряму, або через лікарню, будуть підписувати договори про намір лікуватися саме у нього. Таким чином зникне прив’язка людей до лікарень за місцем прописки. Лікаря можна буде змінити, розповідає пан Ярослав.

У Міністерстві охорони здоров’я запевняють, що також безкоштовними будуть первинна, екстрена та паліативна допомога, а також ведення вагітності і пологи. Щороку уряд готуватиме, а Рада ухвалюватиме список, що в медицині буде безкоштовно, а що – ні. Це так званий “негативний список”, за що держава не платитиме. Наприклад, не буде оплачуватися стоматологія і пластична хірургія.

Зараз лікарі працюють на фіксованій сітці зарплат, яка не залежить від якості їхньої роботи. Відтепер дохід лікаря залежатиме від того, скільки пацієнтів у нього є. Діятиме принцип – чим більше пацієнтів, тим більша зарплата. Медики задоволені, що нарешті отримають справедливу оплату праці і так звану мотивацію.

– На мою думку, медична реформа позитивно вплине на нашу роботу. І по відношенні, і пацієнтам буде краще, оскільки те, що пропонують, буде краще забезпечення медичних закладів і препаратами. І будем сподіватися, що медичні працівники також за свою роботу будуть отримувати кращу зарплату, – вважає лікар-анестезіолог Сергій Заячківський.

– Надіємся, що все покращиться, найперше матеріальна, технічна база, і, по-друге, заробітня плата лікарів зросте, а решта ми постараємся забезпечити уже. Думаю, пацієнтам буде краще, ніж зараз, – додає лікар-травматолог Борис Майка.

Ставлення деяких тернополян до запропонованих змін є неоднозначним. Здебільшого люди зневірені. Провідною проблемою є низька поінформованість населення, що породжує чимало чуток.

У Міністерстві охорони здоров’я закликають не мати надмірних очікувань від реформи. Перші результати будуть очевидними, запевняють експерти, протягом трьох років.