додому культура Шедеври старослов’янської рукописної книжності, зразки давніх манускриптів показали у Тернополі

Шедеври старослов’янської рукописної книжності, зразки давніх манускриптів показали у Тернополі

821

vlcsnap-2015-09-29-11h43m34s182Шедеври старослов’янської рукописної книжності, зразки давніх релігійних та світських манускриптів продемонстрували у Тернополі. Виставка Юрія Храпая вперше була представлена у травні цього року в Києві. Другим містом, яке побачить видатні манускрипти, стане Тернопіль.

Відтворенням давніх книг, які зберігаються в спеціальних книгозбірнях і недоступні широкому загалу, вже чверть століття займається киянин Юрій Храпай. Він є засновником рукописної майстерні, і разом з командою однодумців працює над відтворенням видатних стародавніх рукописів XI–XVI століть. Ними вручну створено понад сотню автентичних копій окремих аркушів Київського Псалтиря, Оршанського Євангелія, Луцького Євангелія та інших. Вперше експозицію презентували в Києві, другим містом, яке зможе побачити унікальні манускрипти – стане Тернопіль.

– Я дуже захоплювався старовинною історією, культурою і коли почав відтворювати старовинні тексти зіткнувся з тим, що взагалі ніхто не може побачити це вживу. Інтернет не дає такої уяви. Виникла мисль широкому загалу представити аркуші, або старовинні книги в такому вигляді, який вони наближені до оригіналу, – розповідає засновник рукописної майстерні Юрій Храпай.

За освітою пан Юрій юрист-міжнародник, який у вільний час вивчає старовинні книги та відтворює їх. Робота над кожним манускриптом є кропіткою, проте цікавою.

– Вони зроблені на натуральному пергаменті, на жаль пергамент в Україні не виробляється і дуже тяжко, але інколи можна дістати цей пергамент, або англійський, або ізраїльський, або турецький, або сирійський взагалі. Потім на нього наносяться вже тексти, або така основа спеціальна. Вона закатується золотом, якщо йдеться мова про мініатюри зі вставним золотом, а потім наноситься яєчною темперою, тобто це краски створені за візантійськими рецептами. До речі, щоб отримати один колір, приміром синій, десь 18 шарів накатується краски, – каже Юрій Храпай.

На виставці тернополяни зможуть побачити відтворену “Руську правду”, “Литовський статут”, “Луцький псалтир”, “Холмське Євангеліє” та ще багато інших унікальких документальних скарбів. Триватиме вона три дні з 28 по 30 вересня.