додому суспільство Рукописні спогади про Голодомор можна побачити на виставці, яка відкрилась в обласному...

Рукописні спогади про Голодомор можна побачити на виставці, яка відкрилась в обласному архіві

725

Документи про три українських Голодомори об'єднала виставка "Свічка на підвіконні", яку відкрили сьогодні у державному обласному архіві. Вона присвячена 80-річчю пам'яті жертв Голодомору 1932-33 років.Тут – копії законів, які призвели до виникнення штучного голоду, спогади людей та документи про жахіття голодного часу.

Експозиція, яку презентували у обласному архіві, складається із трьох частин, оскільки на Україні було три голоди: 1922-23 років, 32-33 та 46-47 років. Перші два із них Тернопільщину не зачепили, бо вона на той час входила до складу Польщі. Тому представлені документи про цей час – дотичні. У першій частині виставки – документи про створення комітетів порятунку України, які збирали кошти, аби допомогти, як зазначалось "голодним братам в Радянській Україні". Також – газетні публікації, оголошення про панахиди, та вказані адреси у Львові, кудиможна було привозити продукти та гроші для допомоги голодуючим. У найобширнішій другій частині – страшна картина Голодомору 1932-33 третього років. Перш за все, це копії постанов та законів, які спричинили голод.

Ольга Дишлюк, головний спеціаліст державного архіву Тернопільської області: "Документи із архівно-кримінальних справ людей, які були в комітеті рятунку України, який існував в Бучачі в 33-му році. А вже пізніше, коли Радянська влада прийшла сюди, на територію Тернопільщини, цих людей було засуджено до ув'язнення, і, зокрема, одного із них – Даниліва – саме за те, що він брав участь в комітеті рятунку України в Бучачі в 33-му, йому було засуджено до 10 років ув'язнення".

Окремий пласт – спогади людей, які пережили голодомор. З різних причин вони мешкали на Східній Україні, а потім переїхали на Тернопільщину.

Ольга Дишлюк, головний спеціаліст державного архіву Тернопільської області: "Була така збірка, зібрана книжка "Чорна тінь Голодомору на Тернопільщині" і спогади людей ввійшли в цю книгу. Але в нас зберігаються спогади і написані рукописно, вони зберігаються в нас в фондах архіву. І вони вражають, дуже тяжко, скажімо так, їх читати – сльози навертаються на очі, коли читаєш ці спогади".

Невелика третя частина – присвячена голодомору  1946-47 років. Аби вшанувати невинних жертв Голодомору, 23 листопада українців закликають запалити о 16 годині свічку у вікні – як символ пам'яті. Запалять свічки і на Театральному майдані Тернополя.