додому Головні Розписувати писанки починали із молитви

Розписувати писанки починали із молитви

792

pysankyПоряд з українською піснею та вишивкою, писанка є етнічною ознакою українців. З прийняттям християнства вона ще й стала символом Христового Воскресіння. Яйце в культурі різних народів, і в українців також – це джерело життя, символ початку світу. 

Розпис – це своєрідний код, який кожна людина трактує по-своєму. А для того, щоб зробити святкову писанку, потрібно налаштуватися на духовність, кажуть писанкарі. Зазвичай приступали до розпису у Вербну неділю, або в п’ятницю напередодні Великодня.

– До того часу люди мали бути сповідані. Тобто, з чистим серцем приступали до написання писанок, це таке очищення духовне далі закладалося в теплоту долонь. Коли писанку пишуть, зазвичай знають кому саме – чи похреснику, чи хлопцеві, чи господарю. Кому пишуть, та людина є в думках, у відчуттях. Ці добрі почуття, наміри через теплоту долонь переходять у писанку, – розповідає член товариства “Вертеп” Віталія Мушій.

Починають розписувати писанки з молитви. Це велике щастя доторкнутися душею до писанки, коли вона народжується, це справді велике задоволення, кажуть писанкарі. Жовтий, оранжевий, червоний кольори – символізують сонце, добро, злагоду, вогонь, як чоловіче начало, зелений означає пробудження і розквіт, синій – здоров’я. Відтак, для дітей здавна розписували тільки світлими кольорами: оранжевими, жовтими і червоними, для господарів – чорними і червоними, як відображення землі, землеробства. Символи – це своєрідна мова знаків, каже Віталія Мушій.

– Символ хреста справді дуже давній, є багато різних варіантів і в різних культурах. Мені сподобалось таке трактування: от верхня пряма – вісь – чоловіче начало, а горизонтальна пряма – жіноче начало. Відповідно, верхня – це символ вогню, нижня символ води. В перетині вони утворюють любов, і ця любов, якщо рівнораменний хрест, вона має здатність опоясувати, поширюватися у всі чотири кінці безконечно і обіймати людину, світ безкінечною своєю любов’ю, – каже Віталія Мушій.

Віталія Мушій радить малювати цьогорічні писанки світлими кольорами, символами добра, аби в квітні не падав сніг і Великдень українці зустріли із сонечком.