За два роки повномасштабного вторгнення РФ могла зібрати з окупованих територій понад 10 млн тонн пшениці. Це приблизно дорівнює річним показникам цілої країни, наприклад, Румунії. Навесні 2022 року росіяни конфісковували або скуповували за безцінь залишки зерна в українських фермерів на окупованих територіях. А ще викрадали зерно, яке лишалося на елеваторах і складах.
У 2022-му росіяни встигли також засіяти окуповані угіддя. І хоча контрнаступ ЗСУ наприкінці 2022-го й протягом 2023-го трохи урізав посівні площі на окупованих землях, цього року росіяни також зібрали чималий врожай з української землі, дослідження провели texty.org.ua.
Дані про посівні площі пшениці, соняшнику й кукурудзи на окупованих територіях надала компанія OneSoil, яка використовує супутникові знімки та машинне навчання для дистанційного визначення меж полів і культур, які на них вирощують.
Саме ці три культури є найбільш вирощуваними в Україні. Що стосується окупованих територій, то, за даними OneSoil, найбільше посівних площ там відведено під пшеницю та соняшник. У меншій кількості сіють ячмінь, ріпак і кукурудзу.
На картах кольором позначені посівні площі за 2021, 2022 і 2023 роки на підконтрольних та окупованих територіях України для пшениці, соняшнику й кукурудзи.
Через засушливий клімат Південь України ніколи не був серед лідерів за врожайністю зерна. Однак, навіть попри це, Україна до окупації мала в Херсонській, Запорізькій та Донецькій областях у середньому 3,5–4 тонни пшениці з гектара. За оцінками Argus Mediа, у 2022 році врожайність пшениці на окупованих територіях становила вже 2,8 тонни з гектара. Це й не дивно, адже росіяни майже знищили зрошувальну систему українського Півдня. Але, як бачимо, без неї врожаї хоча й суттєво нижчі, але можливі. Для кукурудзи й соняшнику ми рахували врожайність виходячи із середньої врожайності регіону: кукурудза приблизно 3 т/га, соняшник приблизно 1,8 т/га.
Проте навіть за умови невисокої врожайності сільське господарство на окупованих територіях протягом 2022–2023 років, за дуже грубими підрахунками, могло забезпечити росіянам близько 15 млн тонн лише завдяки трьом культурам: пшениці, соняшнику та кукурудзі.