додому Новини Річницю останнього бою Української повстанської армії відзначили на Тернопільщині

Річницю останнього бою Української повстанської армії відзначили на Тернопільщині

663

vlcsnap-2015-04-22-12h13m30s162У Бережанському краєзнавчому музеї відбулася Міжнародна наукова конференція, а згодом у Божиківському лісі на межі Підгаєцького й Бережанського районів за кілька кілометрів від хутора Лози біля символічного хреста священики відслужили панахиду за душі повстанців. Події, які трапилися понад півстоліття тому, відтворив студентський драматичний аматорський театр “Іскра Прометея” Бережанського агротехнічного коледжу”. Зворушлива героїчно-трагічна постановка не змогла не залишити байдужим нікого.

За розповідями місцевих мешканців, на Бережанщині діяла партизанська група у складі трьох підпільників: Петра Пасічного – члена Подільського окружного проводу ОУН, досвідченого командира і радиста, його дружини Марії Пальчак, котрі займались партизанською діяльністю ще з часів заснування УПА, та молодого 22-річного бойовика Олега Цетнарського.

14 квітня 1960 року у Страсний четвер напередодні Великодня, оперативний групі Тернопільського УКГБ вдалося знайти район розташування повстанської боївки. Туди прибули 45 автомашин та понад півтисячі солдатів. Трьом українським повстанцям протистояла ціла армія, що оточила упівців щільним кільцем. Коли повстанці, вийшовши з криївки, ішли у напрямку хутора Лози, вони потрапили у засідку КГБ.

Ті мали завдання схопити підпільників живими, однак повстанці завзято боронилися. “Кагебісти” почали стріляти, і тоді, щоб не потрапити живими в руки ворогів, Петро Пасічний та Олег Цетнарський застрелилися. Марію Пальчак поранили в руки…Мешканці навколишніх сіл пам’ятають події кривавого Страсного четверга і бережуть пам’ять про земляків, які віддали життя, але не зламалися. У Божиківському лісі, на місці останнього бою УПА, встановили символічний хрест.

– Ми сьогодні мусимо показувати, що УПА -це не були посібники фашизму. Це була серйозна дієва організація, яка діяла практично на 3 фронти, проти поляків, нацистів і москалів, які діяли тривалий час. І в 60-х роках вже ніякого нацистського режиму немає, – каже заступник голови Тернопільської ОДА Леонід Бицюра.

У рамках відзначення останнього бою УПА, на Бережанщині відбулося спецпогашення ювілейного конверта, присвячене історичній події.